Pamatujete ještě dávné doby, kdy nás každý druhý výrobce masíroval svými novými tablety a vy jste prakticky nevěděli, který vybrat? Tato doba už je nenávratně pryč, a protože obměna tabletu není tak častá jako telefonu a poptávka razantně klesla, spousta výrobců se na tablety vyřadila ze svého portfolia. Samozřejmě zůstali jen ti nejsilnější v čele s Apple, který svůj iPad dokázal skvěle zařadit do svého ekosystému a trvale se mu v prodejích tabletů výborně daří. Co když ale Apple není vaše srdcová záležitost? Pak je na čase se poohlédnout po androidovém zařízení a jedním z těch, kdo je pořád v tabletech poměrně aktivní a dokáže nabídnout zajímavé zařízení je právě Lenovo. Dnes mám pro vás recenzi tabletu Lenovo Yoga Tab 13, tak se pojďte podívat, čím je tablet unikátní a jestli stojí za to o něm uvažovat.
Lenovo™ Yoga™ Tab 13 | foto: HURAMOBIL
DESIGN
Jestli jste tablety doposud vnímali jako mnohem větší mobilní telefony, máte rozhodně pravdu. Ale přesně do té doby, dokud z krabice nevybalíte Yoga Tab 13 od Lenova. Nemůžu začít totiž recenzi ničím jiným, než naprosto neotřelým designem. A ano, Alcantara na zádech je netradiční. Každopádně ještě mnohem větší specialita je spodní hrana, která mi nevím proč, při položení na stůl, trochu připomíná Apple Magic keyboard s tubusem, v kterém jsou jinak schované běžné tužkové baterky. Tady samozřejmě nic takového nečekejte, ale naopak spodní tubus je domov pro robustní kloub se stojánkem na stůl. A myslím opravdu robustní, schválně se podívejte i v jakých úhlech stále dokáže tablet držet, než se zacvakne. Navíc jde otočit i o 180 stupňů do plného rozevření, což se výborně hodí třeba, pokud tablet často přenášíte v práci mezi pracovním stolem a telekonferenčními místnostmi. Já osobně musím říct, že zhruba za 14 dní používání v práci to byla příjemná alternativa k mému iPadu, který aby stál, musím jej samozřejmě používat včetně Magic Keyboard, která ovšem váhu iPadu zdvojnásobí.
Ve spodním válci jsou pak navíc schované z celkových čtyřech dva reproduktory od JBL a musím říct, že na to, jak jsou repráčky malinké, mě výsledný zvuk opravdu neskutečně pozitivně překvapil. Pokud tedy s sebou berete někam na víkend mobilní telefon a externí repráček, můžete jej nechat v klidu doma. Lenovo Yoga Tab 13 zastane obě zařízení najednou, tedy samozřejmě po multimediální stránce, slot na SIM kartu a s tím spojené telefonování, což byste spíš u tabletu využili na datové přenosy, tady bohužel nenajdete. Stejně tak tu není ani slot na paměťovou kartu, což upřímně považuju asi za největší nevýhodu a záleží tedy na vás, jak takové zařízení máte v plánu využívat. Pokud na streamování obsahu, určitě přijde vhod brutálně rychlá Wifi 6E, pokud na sledování filmů třeba v letadle, je potřeba počítat právě jen s jednou jedinou kapacitou 128GB. No a na třetí stranu, k dispozici je zase rychlé USB 3.2, takže nahrát do zařízení filmy je fakt otázka chviličky.
Lenovo™ Yoga™ Tab 13 | foto: HURAMOBIL
DISPLEJ
Pokud jste milovníci velkých obrazovek, rozhodně vás Lenovo Yoga Tab 13 potěší, protože při porovnání jak s iPadem, tak třeba s Galaxy Tab S7 dostanete v Yoze ze všech tří největší možnou 13” obrazovku. Jde ovšem o FULLHD+ IPS panel s Dolby Vision, 60Hz obnovovací frekvencí a světelností 400 nitů, což už by na dnešní dobu mohlo být lepší a tady upřímně, záleží s čím budete porovnávat. Pokud vezmete do úvahy iPad Air, zde jste stále na 60Hz, ovšem pokud Tab S7 nebo iPad Pro, dostanete 120Hz AMOLED, popřípadě MiniLed displeje a tak 60Hz IPS trochu zamrzí. Na druhou stranu musím říct, že Lenovo si trochu pomohlo zpomalením animací, což celkově ve spolupráci se Snapdragonem 870 systému, co se týká plynulosti, výrazně pomohlo a pokud využijete Yogu díky HDMI konektoru jako externí druhý displej ke svému notebooku, koneckonců rozdíl opět ani nepoznáte. Lenovo totiž tuto Yogu primárně prezentuje jako externí displej k notebooku s androidem, který v případě potřeby můžete odpojit a využít plnohodnotně jako tablet na videokonference, hraní, jako čtečku knih, sledování filmů atd. Respektive všude tam, kde si tablet jen v klidu postavíte nebo koneckonců i pohodlně podržíte.
Lenovo™ Yoga™ Tab 13 | foto: HURAMOBIL
SOFTWARE
Po softwarové stránce je tablet vybavený Androidem 11 s poměrně lehkou nadstavbou a pár předinstalovanými aplikacemi v základu. Kromě klasického Google balíčku tak dostanete třeba Netflix nebo základní sadu aplikací od Microsoftu. Dostanete ale i něco navíc - Entertainment space a Kids space. Obojí je prostředí přímo od Googlu, které má za úkol buď pro dospělé nebo pro děti tablet přizpůsobit trochu intuitivnějšímu ovládání. V prostředí pro dospěláky stačí přejet prstem doprava, tam co klasicky máte na mobilu obrazovku, dnes a rázem se vám v jednom místě nabídne třeba Google TV, YouTube, Hulu v sekci přehrávání videí, na sekci hry zase oblíbené hry a konečně na záložce číst pak e-knihy a trochu se pak osobně divím, že Google nezapracoval do uvedeného místa třeba své podcasty.
Oproti tomu Kid’s space pro změnu nabízí předinstalovaný bezpečný obsah pro vaše děti nebo ve spolupráci s Google Family linkem pro změnu řeší situaci, když byste chtěli mít možnost povolovat čas, který může dítě na tabletu strávit, jaké aplikace může používat atd. No a koneckonců, aby vše dobře a dlouho fungovalo, o to se stará 10 000mAh baterie, u které Lenovo deklaruje výdrž až 12 hodin zapnutého displeje na 1 nabití. Já osobně jsem se dostal v kombinované výdrži na zhruba 10,5 hodiny sledování filmů, 2 videohovorech a použití jako externího displeje k notebooku při psaní této recenze, což by bez problému mělo stačit na 1 den plnohodnotné pracovní zátěže. Nabíjení pak probíhá prostřednictvím USB-C konektoru v pravé části základny a s přibalenou 30W nabíječkou mi trvalo baterce vrátit plnou kapacitu kolem 2,5 hodiny.
Lenovo™ Yoga™ Tab 13 | foto: HURAMOBIL
FINÁLNÍ VERDIKT
Teď se dostávám asi k tomu nejdůležitějšímu, co vás bude zajímat a to je cena. Nebudu chodit kolem horké kaše a řeknu vám, že 18 990 Kč není úplně hitparáda. Samozřejmě, dostanete zde Snapdragon 870, 8GB operační paměti, což je v porovnání s konkurencí úplně v pohodě, ale hodně bude asi záležet na tom, jak ony speciální funkce navíc v podobě microHDMI, nebo stojánku oceníte. Pokud pominu iPad, jako zástupce jiné platformy, pořád tady máme Tab S7+, který máte šanci sehnat o 2 000 Kč dráž a nabízí lepší displej, možnost dokoupení klávesnice, stylus v balení, slot na paměťové karty, delší podporu aktualizací systému, kamerky na zadní straně atd. Víte, že u tabletů já osobně považuji zadní kamerku relativně k ničemu, ale aspoň nějaká malá základní pro scanování dokumentů by se určitě hodila, stejně jako třeba čtečka otisků prstů. Pro biometické odemčení tak funguje pouze přední 8MP kamerka, ale bez alespoň infračerveného přisvícení neposkytuje dostatek zabezpečení. Jako vždycky tak samozřejmě záleží na tom, čemu dáváte konkrétně u tabletu přednost – jestli čistě multimediálnímu použití, čtení e-knih, telekonferenčním hovorům nebo hledáte externí displej ke svému notebooku, pak vás určitě Lenovo Yoga Tab 13 zaujme. Jestli spíš na kreativní práci, úpravu fotek, velké úložiště, pak bude spíš vhodné jiné zařízení. Použití za vás já samozřejmě nerozhodnu, ale věřím, že teď máte dostatek informací pro to, jaký tablet vybrat.
Lenovo™ Yoga™ Tab 13 | foto: HURAMOBIL
VIDEO RECENZE
OBSAH BALENÍ
- Lenovo Yoga Tab 13
- 10V/3A napájecí adaptér
- 1 x kabel z USB Typ C™ do USB Typ C™ (1.5 m) pro nabíjení
- 1 x USB typu C™ do 3.5 mm adaptéru pro sluchátka
- 1 x kabel z Micro-HDMI™ do Full-HDMI™ (1 m)
- Uživatelská příručka, záruka
- 1 x Protiskluzová podložka (na stojánku)