Pro ty z vás, kteří vůbec neví o co jde - jedná se o to, že v pátek, 17.5. Donald Trump zařadil společnost Huawei na černou listinu a tím pádem žádná americká společnost nesmí s firmou Huawei obchodovat. To jen ve zkratce. Naposledy jsme končili tím, že Huawei dostal stopku na služby Googlu. Situace se vyvinula tak, že hned po víkendu, kdy se kauza rozhořela naplno, dostal Huawei 90 denní výjimku, která se týká dodávky veškerých komponent potřebných pro údržbu stávající infrastruktury – volně přeloženo, může nakupovat veškeré náhradní díly pro vysílače, routery a další důležité prvky. Druhá část výjimky se týká používání služeb Google ve smyslu zajištění aktualizací pro současné přístroje na trhu. Tím pádem minimálně do 19. srpna se nic nemění a bude možné nadále využívat veškeré služby včetně aktualizací. Hardware do nových přístrojů a nové přístroje jako takové však mají stále stopku.
V úterý to hned na vlastní kůži poznala společnost Honor, která v Londýně představila svou kompletní řadu 20. Zatímco Honor 20 lite už se nějaký ten pátek prodává, Honor 20 vše stihl, ale jeho start byl odložen na neurčito, Honor 20 Pro má vážný problém, protože nestihl získat certifikaci Googlu a to, zda vůbec někdy přijde do prodeje – nad tím visí poměrně velký otazník. Ten se ale tak trochu vyjasnil dál v průběhu týdne. O tom si ale řekneme trochu později. V každém případě nad celou událostí v Londýně visela taková pachuť aktuální kauzy, která zastínila uvedení opravdu 2 skvělých přístrojů. Sám jsem Honor 20 už týden používal a opravdu jsem z něj byl příjemně překvapený. Ve stejný den přišla i smutná zpráva pro Huawei, jehož Mate 20 byl vyřazen z Android Q beta programu.
Společnost Honor představila v rámci své modelové řady 20 také Honor 20. Výkonnější Honor 20 Pro však zřejmě ani na trh nedorazí.
V průběhu celého týdne vypouštěl Huawei do světa spoustu tiskových zpráv, v kterých se samozřejmě snažil celou situaci uklidňovat a ujišťovat své zákazníky, že se nemusí ničeho obávat. Jednou z takových zpráv byla informace, že Huawei disponuje zásobou komponent na 3 měsíce a že společnost HiSilicon, která vyrábí procesory Kirin nadále bez problému vyrábí. Bohužel hned ve středu společnost ARM, na jejíž architektuře jsou procesory Kirin postaveny, ukončila spolupráci s firmou Huawei. Byť se jedná o firmu se sídlem ve Spojeném Království, ukázalo se, že architektura ARM používá jisté patenty a postupy amerických společností a tím pádem ARM muselo ukončit spolupráci s Huawei za předpokladu, že nechtějí být sami sankcionováni. To je asi nejzávažnější problém pro Huawei, protože jej to odstřihne od výroby svých vlajkových lodí celosvětově.
Co se týká samotného operačního systému, tam to není tak tragické vzhledem k absenci Google služeb v Číně, ale pro zbytek světa to samozřejmě problém je. Při nejhorším by tak Huawei musel odepsat zhruba 50% svých prodejů a soustředit se na domácí trh. Existují však i některé právní názory, že Huawei by mohl mít problém i se samotným open-source řešením. To lze volně využít za předpokladu souhlasu s podmínkami využití. Vzhledem k tomu, že Huawei je na černé listině, nemůže ani dojít k samotnému jednostrannému odsouhlasení těchto podmínek a tím pádem by bylo použití open-source nezákonné. V každém případě Huawei se však vzdát nechce a v průběhu týdne sdělil, že již 6 let pracuje na alternativním operačním systému pro případ, že by přišel kompletně o Android.
Přes veškerá prvotní ujištění, že systém by mohl být nasazen začátkem 4. kvartálu, však pronikly na trh zprávy, že nejoptimističtější termín je 2 kvartál roku 2020. Huawei však nechce nechat své zákazníky na holičkách a snaží se vyjednat podporu s jinými aplikačními obchody jako Aptoide a přemluvit vývojáře, aby tam nahráli své aplikace. Ač se zdá, že americké společnosti zarytě mlčí, minimálně Google usilovně pracuje, aby se celá situace vyřešila. Celá kauza totiž může ovlivnit trh globálně a Google by mohl přijít o značnou část svých příjmů v případě, že by se Huaweii povedl úspěšně přechod na jiný operační systém. A netýká se to jenom Googlu, akcie většiny amerických společností spolupracujících s Huawei totiž zamířily směrem dolů a to se samozřejmě nelíbí žádnému akcionáři.
Zakladatel společnosti Huawei Ren Zhengfei se vyjádřil, že by byl proti, kdyby Čína podnikla jakoukoliv odplatu proti americké firmě Apple.
V druhé polovině týdne přišly pro Huawei další špatné zprávy a to pozastavení členství v asociaci výrobců SD karet. Huawei tím pádem nemůže vyrábět mobilní telefony s podporou microSD karet. Většinu z vás asi napadne, že Huawei stejně v minulém roce přešel na své vlastní typy karet, ale tyto karty pro Huawei vyrábí firma Toshiba, která se v současné chvíli také přidala do řady a zastavila své dodávky. Zdá se, že jediné východisko tak bude vyrábět telefony s pevnou integrovanou pamětí po vzoru Applu. Uvidíme však, jak to bude s dodavateli těchto pamětí. Tam zatím žádný ban nepřišel.
Ač se zdálo celý týden, že přichází jedna špatná zpráva za druhou, nakonec přece jen v pátek svitla jiskřička naděje pro Huawei a tou byla tak trochu vágní odpověď jednomu novináři na otázku ohledně aktuální situace. Prezident přímo prohlásil, že společnost Huawei je něco velmi nebezpečného z pohledu bezpečnosti a také z vojenského hlediska. Je ale možné, že i Huawei bude začleněn do nějaké formy obchodní smlouvy s Čínou. Nepřímo se tak potvrzuje, že více než o nějaký druh hrozby se jedná o stupňování tlaku na čínskou vládu, aby se dohodla s americkou administrativou. Pokud by totiž společnost Huawei byla opravdu takovou bezpečnostní hrozbou, jak je prezentováno, s největší pravděpodobností by to vylučovalo jakoukoli možnost začlenění Huawei do budoucí obchodní smlouvy. Huawei se každopádně snaží dlouhodobě očistit svou pověst a již 7. března informoval na své tiskové konferenci, že zažaloval americkou vládu za poškozování dobrého jména a za ztěžování situace na trhu, aniž by vláda podala jakýkoli důkaz pro svá obvinění.
Ať již dopadne tato bitva obchodní války jakkoli, pravděpodobně na tom nejvíc bude tratit konečný zákazník. Již teď bylo totiž oznámeno, že celá tato situace zbrzdí budování 5G sítí zhruba o 2 roky, ale daleko větší problém je vyvolání nejistoty na celém trhu technologií. Až teď se totiž naplno ukázalo, jak moc provázaná globální ekonomika je a že to, co se stalo společnosti Huawei se může stát prakticky komukoli v celém oboru. Ať již Huawei přežije, či padne, s jistotou se dá říct, že mnoho společností teď začne investovat své prostředky do plánů B, vyvíjet alternativní řešení, což může v konečném důsledku zbrzdit vývoj hlavní, zdražit produkty právě kvůli duplicitnímu vývoji nebo přinést roztříštěnost v kompatibilitách. Jak již jsme totiž viděli teď – i pouhé členství v asociaci výrobců SD karet lze totiž pozastavit. A kartama to jen začíná, představte si nové konektory nabíječek sotva se ujalo USB-C
Můj osobní tip je takový, že nakonec dojde k vyřešení situace smírným řešením a že USA a Čína se nakonec dohodnou. Otázka je však kdy. Trump zvyšuje tlak a Čína pouze odvětila, že se začne s USA bavit, až zmizí Huawei z černé listiny. Čím to bude později, tím víc samotný Huawei, i celý trh utrpí. Pravděpodobně to však bude znamenat značné odložení Honor 20 Pro a i Mate 30 Pro. Jestli nakonec nebudou zrušeny, to se dozvíme v průběhu pár měsíců. Schválně mi dolů do komentářů napište, co vy si o celé situaci myslíte a jestli chcete být i nadále, nejen o této kauze informováni, stiskněte odběr i se zvonečkem. Díky moc za sledování a čau u dalšího videa.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.