- Bohatý obsah balení
- Atraktivní designové provedení
- Certifikace IP53
- Skvěle čitelný displej na sluníčku krytý Gorilla Glass 5
- Ve své kategorii nadstandardních 12/256GB
- Velmi dobrá výdrž baterie
- 20W bezdrátové a 70W drátové nabíjení
- Plastový rámeček působí levným dojmem
- Halo light "diodu" nabízí pouze zlatá a černá varianta
- Výkon procesoru neohromí
- Pouze 2 roky aktualizací, které jsou navíc hodně pomalé
- Zmatená nadstavba OS se spoustou divných funkcí
- Reproduktory s logem JBL hrají nahlas, ale podprůměrně
- Chybí širokoúhlý senzor
Vítám vás u recenze mobilního telefonu Infinix Note 40 Pro. Telefonu, který se u nás představil minulý týden a který je nástupcem oblíbeného Note 30 Pro. Ten rozčeřil v loňském roce rybníček stojatých vod v levnější kategorii a nabídl za hodně slušnou cenu funkce ve své cenovce jen těžko představitelné. Teď přichází jeho nástupce a mne zajímalo, jestli dokáže vysokou laťku udržet. Tak se pohodlně usaďte jdeme na to.
Co nebo kdo je to Infinix a odkud se vzal?
Co je ale Infinix vlastně zač, když jste možná o této značce ani nikdy neslyšeli? Ve zkratce jde firmu založenou v roce 2013, která má sice své ústředí v čínském Hong Kongu, ale paradoxně saturovaný trh v Číně není jejím hlavním bodem zájmu, a tak tam své telefony vůbec nenabízí. Místo toho disponuje vývojovými centry v Koreji a Francii a soustředí se primárně na jihovýchodní Asii jako Indonésii, Filipíny, Vietnam, Thajsko a snad s výjimkou Eritrei celou Afriku. Na těchto rozvojových trzích roste raketovým tempem, a protože s jídlem roste chuť, další zastávkou byla Evropa střední, kde poptávka po cenově dostupných telefonech bude vyšší než v té západní a tím jsme se tak nějak dostali do dnešního dne k telefonu Infinix Note 40 Pro.
Pokud to pocukrujete ještě rychlým 70W nabíjením s možností 20W bezdrátového a v balení s krytem, tvrzeným sklem, kabelem, sluchátky a normální i bezdrátovou nabíječkou věřím, že Infinix bude rozhodně slavit úspěch
Obsah balení je tak bohatý, že konkurence může závidět
Pokud to pocukrujete ještě rychlým 70W nabíjením s možností 20W bezdrátového a v balení s krytem, tvrzeným sklem, kabelem, sluchátky a normální i bezdrátovou nabíječkou věřím, že Infinix bude rozhodně slavit úspěch
Ten vás na první pohled doslova ohromí svými specifikacemi a obsahem balení a kdybych to zjednodušil, asi řeknu, že to, co máte šanci okamžitě vidět je skvělé. Začnu rovnou u balení, které je nepřehlédnutelné. Zelené, svítivé, to rozhodně na žádné prodejně ve vitríně plné bílých krabic s telefony jej nemáte šanci přehlédnout. Na druhý pohled jsou specifikace a telefon samotný. V procesorech se dnes vyzná asi málokdo a tak 12GB operační paměti, 256GB úložiště a nádherný svítivý displej zní opravdu úžasně. Pokud to pocukrujete ještě rychlým 70W nabíjením s možností 20W bezdrátového a v balení s nabíječkou, krytem, tvrzeným sklem, kabelem, sluchátky a ve startovní akci ještě bezdrátovou nabíječkou a to všechno v ceně startovních 6 890Kč, věřím, že na to se chytne velká spousta lidí a není divu, že Infinix s tímto bude rozhodně slavit úspěch. Navíc onen kryt v balení není ledajaký, je ve veganské kůži, alias kožence vyrobené z ropy, jak mi někdo nezapomněl vytknout u minulé recenze, ale materiálově velmi příjemný na dotek. Kryty, které Infinix nazývá MagCase, telefonu dávají také onen „magnetický“ závan Applu. Pokud nevíte, jak to funguje, v podstatě jde o kroužek magnetů všitých do krytu umožňující bezdrátové nabíječky magneticky přichytit a tím zajistit nejoptimálnější přichycení a tím i nejspolehlivější a nejrychlejší možné nabíjení. Magnety ale rozhodně nepatří mezi ty nejsilnější a nenapozicují tím pádem nabíječku „tak skvěle“ jako u Applu nebo klidně Peak Designu, ale problém není ani tak v krytu, jako v samotném dobíjecím puku.
Třeba na můj oblíbený stojánek od Peak Designu sedne tento Infinix skvěle. Chápu, ale že při ceně telefonu dát celou jednu třetinu částky za stojánek od Peak Designu se nikomu dát nechce. Samotné nabíjení je pak 20W, ale plnou rychlost dokáže vyvinout pouze právě jen s originálním pukem, což je sice trochu předpokládatelné, ale trochu škoda.
Infinix Note 40 Pro
Displej je na svou kategorii nadstandardní
To se týká i samotného displeje, který je na svou třídu opravdu nadstandardní. Minimální rámečky, 120Hz obnovovací frekvence, rychlá a spolehlivá čtečka otisků prstů a skvělá čitelnost na přímém slunečním světle, kdy v automatickém režimu dostanete z displeje 885 nitů. Až potud je to skvělé a zase je to přesně to, co je na první pohled vidět a dokáže opravdu nalákat. Koneckonců na prodejnách často stejně jako zelené balení dokáže upoutat jasnější displej než konkurence. A opravdu nemám nic proti, displej je na svou cenu brilantní. Moje výtka pak míří spíš k druhotným věcem, které na první dobrou nerozeznáte.
Třeba, že funkce nazvaná Always On displej ve skutečnosti nemá s trvale zapnutým displejem nic společného a spíš jen mate uživatele. Displej totiž po zamknutí telefonu okamžitě pohasne a pro vyvolání informací si na něj musíte poklepat. Jde ovšem jen o pouhé rozsvícení obrazovky s ikonami aplikací, odkud se nic nedozvíte, a dokonce se nejde žádným swipem dál z této obrazovky dostat a odemknout telefon, nezobrazuje se zde ani čtečka otisků prstů nebo nefunguje klepnutí pro zhasnutí obrazovky – prostě typické funkce, které byste čekali a jinde fungují. Holt musíte sáhnout po zapínacím tlačítku.
Hardware víceméně kopíruje loňský model
Po hardwarové stránce loňský Infinix Note 30 Pro dokázal učarovat parametry a stejně tak je tomu letos. Jak už jsem říkal na začátku, cílová skupina tohoto telefonu, jsou spíš lidé, které ohromí parametry na papíře než reálný výsledek, a tak není divu, že aby to působilo extra zabijácky, zvolil si Infinix za svůj procesor Helio G99 s přídomkem Ultimate. Na první pohled to tak jistě může značit procesor s brutálním výkonem a když k tomu přičtete ještě 12GB operační paměti, kterou můžete rozšířit až na celkových 24GB na úkor 256GB úložiště, rázem to působí, že v ruce držíte našlapanější telefon než ASUS ROG Phone 8 Pro a přitom jste za něj dali jen čtvrtinu ceny. Teď je potřeba se vrátit ale nohama na zem a doufám, že nikdo soudný opravdu nečeká za necelých 7 tisíc výkon ROG. I když na druhou stranu je potřeba říct, že za příplatek pouhých 7 stovek se dá sehnat už POCO X6 Pro se zhruba 3x větším výkonem. Helio G99 Ultimate je jen označení naprosto stejného 2 roky starého procesoru, kterým jen Mediatek přidává v různá další označení, aby působil nověji. Jinak se ale jedná výkonově o naprosto stejný procesor jako u loňského Note 30 Pro, kde v Antutu se pohybujete kolem 420-430 tisíc bodů.
Dostatek tedy na to, aby byl systém vcelku plynulý a zahráli jste si hry na plus mínus střední nebo nižší detaily. Pak je asi i pochopitelné, že telefon se relativně málo hřeje a aby tomu Infinix ještě pomohl, umožnil při připojení na kabel i tzv by-pass režim, kdy proud z nabíječky může při hraní přímo napájet telefon, aby nedocházelo ještě k zahřívání kvůli nabíjení. To je jinak velmi rychlé 70W a počítejte, že při běžné zátěži telefon vydrží zhruba 7,5h zapnutého displeje na 1 nabití, což pro spoustu lidí může být klidně dvoudenní telefon. Abych se ale vrátil ještě na chvíli k RAMce a jejímu rozšíření a celkové plynulosti. Nebuďte úplně překvapení, že po vyndání z krabice a úvodním nastavení se telefon bude v menu občas škubat. Tohle se ovšem naštěstí celkem uklidnilo po pár dnech a musím říct, že po týdnu testování jsem už na záseky narazil vcelku minimálně. Docela tomu pomohlo v mém případě i vypnutí dodatečného rozšíření paměti, které u telefonu není, aby vám zvýšilo výkon ve hrách, ale primárně udržení více současně běžících aplikací v paměti. Tím, že jsem toto vypnul, telefon byl více striktní k jejich vypínání, což celkové rychlosti systému rozhodně prospělo. Tím se dostávám pochopitelně k bolístce všech telefonů této kategorie – software a jeho nadstavba. Infinix Note 40 běží už z krabice na Androidu 14 s nadstavbou XOS a slibuje 2 roky velkých aktualizací a 3 roky bezpečnostních záplat.
Jak vypadá XOS a jak jsou na tom benchmarky?
Pochopitelně, nemohu předvídat, jak to bude s aktualizacemi u tohoto telefonu, ale stačí se podívat na loňský Note 30, na který Android 14 ještě nedorazil, a to už máme představení za dveřmi. Slíbeno je podle interních informací na 7. 5., ale jestli k tomu dojde, těžko říct. Teoreticky byste se tak měli na Note 40 dočkat i Androidu 16, ale s nějakou závratnou rychlostí moc nepočítejte. No a co se týká samotného prostředí, základní věci v něm fungují bez problému. V rámci balastu tady pár aplikací najdete, jako WPS Office, druhý obchod s aplikacemi Palm store nebo podivnou aplikaci s názvem Uspávání, kterou z nějakého nepochopitelného důvodu nejste schopni z domovské obrazovky odstranit. Narazil jsem také na pár divně přeložených funkcí v menu, kdy vůbec netušíte, co nastavujete, hlášku o neexistujícím souboru s příponou zth nebo vtipnou informaci o tom, že když si zřídím elektronický záruční list, můžu si vychutnat pohodlnější záruční služby. Tak tedy jo, dobrou chuť.
K dispozici je také cloudové generování tapet pomocí AI. To nefunguje ani částečně uvnitř telefonu, ale pravděpodobně se jedná o nějakou integraci Midjourney či OpenAI. Vygenerovat si ale můžete maximálně 6 tapet za den, kdy o ušetřené kredity z předchozího dne přijdete, takže opravdu jen 6 denně a úsměvné je zas, že onen překlad hlášky nejspíš tvořil Mr. Yoda. 6 kreditů je možná fajn a dostačující, na druhou stranu, pokud nejste s výsledkem spokojeni, taky asi i omezující. Třeba Michaela Jacksona či Audi GT telefon vygeneroval obstojně, takovou bandu Kelly Family nezná. Také se mi třeba 3 dny nešlo vůbec přihlásit na Infinix ID, což je váš cloudový účet pro synchronizaci mezi zařízeními a zálohu telefonu.
Nehaním tedy prostředí a zařízení jako takové, ale asi bych to nejlépe popsal tím, že "dostanete to, za co si zaplatíte"
Čtvrtý den se pak konečně zadařilo. Pokud vám to ale nebude fungovat, buďte v pohodě, protože o nic zásadního nepřijdete. Služba totiž nabízí synchronizaci kontaktů, poznámkového bloku, nejspíš hesel do WiFi a aplikace My Health. Až na poslední zmiňovanou, nic, co byste neměli už možná dávno uloženo u svého Google účtu. Abychom se každopádně pochopili, nehaním tedy prostředí a zařízení jako takové, ale asi bych to nejlépe popsal tím, že „dostanete to, za co si zaplatíte“. Nečekejte tedy kvalitu ovládání a funkčnost prostředí jako u Samsungu, Xiaomi, OnePlus a podobně – Infinix cílí na jiný typ uživatelů. Uživatelů, kteří víc než na super odladěné prostředí dají na to mít hezký, stylový telefon s pěkným displejem, rychlým nabíjením a to jim stačí. A že pátá zanořená položka v menu nedává smysl nebo neplní účel, který by měla je úplně jedno, protože do této úrovně menu se ani nedostanou. Ze stejného hlediska se asi tím pádem nemá ani cenu pozastavovat nad informací, že aktivní světelný pruh, zvaný v originále Halo light najdete z nepochopitelného důvodu jen na zlaté a černé variantě, nikoli na té zelené? Důvod, na to se mne neptejte. I tak jsem mu ovšem nijak extra nepřišel na chuť. Jeho funkce jsou značně omezené, vybrat si třeba konkrétní barvu jako notifikaci aplikace – typicky zelenou na zprávu Whatsappem, modrou Facebook messengerem atd nejde a že kruh hraje všemi barvami nebo těmi, které si nastavíte třeba při poslouchání hudby srz YouTube Music asi nikoho nijak extra nevytrhne. U kruhu se ještě zastavím - tedy spíš u výřezu pro selfie kamerku na přední straně. Ten Infinix upgradoval o funkci s názvem „Magic ring“, což je taková iterace Dynamic Islandu z iPhonů. Má hodně omezenou funkčnost, v podstatě jde o gimmick bez jakékoli návaznosti pro aplikace třetích stran, ale proč se aspoň trochu netvářit při připojení nabíječky či příchozím hovoru jako Apple, obzvlášť za pětinovou cenu.
Hlavní 108MP fotoaparát s optickou stabilizací
Teď se dostávám k fotoaparátům a tady bude situace poměrně hodně jednoduchá. Jde totiž o to, že z celkem 3 čoček je použitelný fotoaparát pouze jeden a to hlavní 108MP. Zbylé 2 objektivy jsou totiž jen 2MP makro a 2MP pro rozostření pozadí. To znamená, že jeden objektiv sám o sobě nefotí vůbec, pouze asistuje při portrétním režimu a ten druhý je pro makro, nebo-li focení hodně z blízka. Bohužel ale jeho rozlišení je tak nízké, že větší parádu uděláte, když i pro detailní záběr z blízka použijete hlavní objektiv. Ten je za denního světla na svou třídu ucházející, ale ani s ním díru do světa bohužel neuděláte a lepší bude, když fotky jím pořízené ponecháte uvnitř telefonu a nebudete je exportovat nikam do počítače a dívat se na ně v jejich běžné velikosti. Pak objevíte spoustu neduhů jako přílišný processing, až moc HDR ve scéně, šum ve fotkách atd. Dost podobně je to i v noci, kde se všechno jen akcentuje. Asi úplně nepochválím video, teda funguje až do rozlišení 2k, ale zázraky od něj nečekejte a to hlavně od stabilizace, ta tu sice je optická, ale elektronická chybí a na výsledku videa při pohybu je to docela vidět. Koneckonců vše můžete vidět v naší videorecenzi na YouTube.
Bude to velmi dobrá volba pro majoritní bublinu těch, kdo potřebují hezky vypadající telefon s velmi dobře svítícím displejem, bezdrátovým nabíjením a spoustou příslušenství v balení, za které by museli jinak připlatit zhruba 15 stovek
Pro koho nový Infinix Note 40 Pro je?
Bude to velmi dobrá volba pro majoritní bublinu těch, kdo potřebují hezky vypadající telefon s velmi dobře svítícím displejem, bezdrátovým nabíjením a spoustou příslušenství v balení, za které by museli jinak připlatit zhruba 15 stovek
Možná to místy vypadalo, že Infinix Note 40 Pro nějakým zásadním způsobem kritizuju. Na jednu stranu máte pravdu, mluvím primárně ke své audienci na YouTube kanále, která je za víc jak 1300 videí zvyklá na to, jakým způsobem se spolu o mobilních telefonech bavíme, má nějaký standard a představu, jak by měl mobilní telefon fungovat, protože jim více či méně rozumí, ovšem, ovšem musím říct jedno velké ALE. Žijeme tady společně totiž v naší komunitní bublině, kde si přiznejme, že se 150 tisíci odběrateli jde oproti zbytku ČR o minoritní bublinu a tak je potřeba se umět do toho zbytku vcítit. Ač bych tedy nejspíš nedoporučil tento Infinix Note 40 někomu, kdo ví, co od svého telefonu očekávat, to znamená, že je zvyklý na UI od Samsungu, brutální výkon POCO, komunitní Nothing, skvělý allrounder OnePlus nebo nedejbože Apple a přesně ví, proč daný telefon má, Infinix mu lautr nic nového nepřinese, bude to velmi dobrá volba pro majoritní bublinu těch, kdo potřebují hezky vypadající telefon s velmi dobře svítícím displejem, bezdrátovým nabíjením a spoustou příslušenství v balení, za které by museli jinak připlatit zhruba 15 stovek. A ani tak by pravděpodobně nedostali třeba takové bezdrátové nabíjení. A že procesor nemá výkon POCO nebo že fotky vypadají na počítači podprůměrně nebo přibalená sluchátka jsou dobrá tak maximálně na poslech Českého rozhlasu Vltava? To je jim jedno. Prostředí funguje po úvodním sednutí celkem svižně, 256GB na spoustu fotek tam je a když je pošlou sousedce do vedlejší vísky Whatsappem, která jí otevře jen zas na displeji telefonu, rozdíl v kvalitě fotek nepoznají. A to ten Whatsapp ješte pochopitelně kvalitu jakékoli fotky degraduje tak či tak. Jasně, že touto optikou by se dal víceméně pochválit jakýkoli telefon, ale ne, já jej nechválím. Pouze vám říkám, že si dokážu úplně jasně představit ty davy lidí, pro které to bude jejich „telefon roku“ a v diskuzích se budou za Infinix bít víc než za svou rodinu.
A to je koneckonců takový typ komunity, kterou každý výrobce potřebuje. Takže kolem a kolem, abych to shrnul, vůbec se nebojím, že by si tento telefon nenašel své uživatele a vůbec se nedivím, že Infinix ve světě raketově roste a to zejména na trzích, kde parita kupní síly není velká. Základní funkce splní, balení je atraktivní, telefon na svou cenu také, parametry vypadají na papíře skvěle a displej hodně svítí a pokud do poměru ceny a výkonu zahrnete i to, co za své peníze dostanete v rámci příslušenství, je tento nákup pro danou skupinu lidí plně obhajitelný.