Musím vám říct, že ten čas neskutečně letí. Když jsem projížděl historii videí, zjistil jsem, že když bych nepočítal ohebný Mate X2, je to téměř rok, kdy jsem naposledy testoval nějaký mobilní telefon od Huawei. Tím pádem je jasné, že když mi přistála v mailu nabídka na testování právě představeného modelu Huawei nova 9, což jsou pravděpodobně spolu s Huawei nova 8i jediné dva telefony, které se k nám letos od tohoto čínského výrobce dostanou, jednoduše nešlo odmítnout. Jestli i vy máte, stejně jako já, chuť se podívat, kam se Huawei za poslední rok posunul, jste na správné stránce. Dnes vám přináším recenzi Huawei nova 9.
Huawei nova 9 | foto: HURAMOBIL
ÚPRAVY NA POSLEDNÍ CHVÍLI
Abych byl fér, hned na začátku vám musím říct o jedné zkušenosti, kterou jsem za celých 14 dní řešil. Pokaždé, když jde na svět nějaký mobilní telefon, finální software se ladí téměř do poslední chvíle před startem prodeje a u spousty výrobců klidně i po spuštění prodeje. Když si vezmeme, jaké byly vloni i letos problémy u Apple a na 15.1 software, který má opravit spoustu chyb se pořád ještě do teď čeká. Dost podobnou zkušenost jsem měl právě u předprodukčního softwaru u novinky nova 9. Doslova před zhruba osmi hodinami mi teprve dorazil finální software, který opravil drtivou většinu chyb a mimochodem vylepšil i hlavní fotoaparát. Chápu, že tohle asi většinu z vás nemusí zrovna zajímat, ale aspoň máte takový pohled do zákulisí, že někdy není jednoduché dělat recenze a stejně tak ani vyvíjet mobilní telefony.
Huawei nova 9 | foto: HURAMOBIL
DESIGN
Teď už ale k novince nova 9, která vás zaujme hned na první pohled zaobleným displejem a elegantním tenkým tělem s krásně matnými skleněnými zády. Nacházíme se tím pádem v kategorii, kde nehledejte nejdelší výdrž na 1 nabití, ale naopak krásné křivky nebo lehkou váhu. Se 175 g vám telefon rozhodně neutrhne kapsu a se 4300mAh baterií nemáte problém vydržet celý jeden den na jedno nabití. Samozřejmě, pokud jste náruživí hráči her, asi pochopitelně budete potřebovat si přes den trochu proudu přicucnout. Pro tyto případy je přímo v balení 66W nabíječka, která hravě zvládne za necelých 40 minut vrátit baterce plnou kapacitu. Já osobně jsem se pohyboval v kombinované spotřebě při brouzdání po internetu, poslouchání podcastů cestou do práce, sem tam nějaké hře, focení a natáčení videí, pár hovorech večer někde kolem 15% zbývající baterie, což je na takto velkou baterku odpovídající. Pokud ovšem budete vědět dopředu, že jste někde bez přístupu k nabíječce, máte stále možnost zapnout v nastavení režim šetření baterie. Další možností je, že přepnete displej ze 120Hz do klasických 60Hz a výdrž tím tak značně prodloužíte.
Huawei nova 9 | foto: HURAMOBIL
DISPEJ
Jestli musím Huawei nova 9 za něco pochválit, rozhodně to je displej. A teď nemyslím konkrétně za jeho zahnutí, to je totiž otázkou preference. Nebudu vás přesvědčovat, že já osobně mám radši rovnější displeje. Tohle si zkrátka musí určit každý sám. Já jsem byl spokojený hlavně s možností 120Hz, což znamená opravdu plynulé prostředí, s věrnými barvami, s tenkými rámečky, s dostatečnou světelností na sluníčku nebo čtečkou otisků prstů. Tady telefonu není opravdu moc co vytknout. Snad jedině až na celkem velký průstřel v horní straně, který skrývá 32MP selfie kamerku.
Huawei nova 9 | foto: HURAMOBIL
SOFTWARE
Teď se ovšem dostávám přesně do sekce hardware a software, kde všichni moc dobře víme, že je, kvůli americkému embargu, tak trochu zakopaný pes. Samozřejmě pro ty z vás, kdo vyžadujete v telefonu služby od Googlu. Google se zpátky do telefonů Huawei, hlavně v dnešní době, kdy se se víc než cokoli jiného řeší spíš covidová situace, asi úplně brzo nevrátí a tak je potřeba brát situaci tak, jak je. Huawei tím pádem nelení a snaží se neustále vylepšovat jak svůj aplikační obchod, tak i vyhledávací službu Petal Search. Díky této službě přes nemáte problém dostat do telefonu prakticky téměř jakoukoliv aplikaci. Záměrně teď budu psát jen o tom oficiálním, ne jak do telefonu dostat služby Googlu, protože i kdybych vám to momentálně popsal, není jisté, že podobný způsob bude za týden fungovat. Každopádně, jediné, co sem tedy z Petal Search nedostanete jsou ony služby a aplikace Googlu. Google mapy můžete nahradit mapami od Seznamu. YouTube nahradíte YouTube Vanced a Wolt, který uvnitř své aplikace používá plugin Googlu, abyste viděli, kde se kurýr cestou s jídlem nachází, vám Petal Search vyřeší pomocí zástupce na ploše, který spustí webovou verzi Woltu. Z mnou používaných aplikací jsem tak do telefonu dostal nějakým způsobem všechno a prakticky by vás pak mohly potkat snad jediné 2 problémy.
Jedním z nich je bankovnictví a s tím spojené placení bezdrátově platební kartou. U bankovnictví Huawei pomalu ale jistě zapojuje do systému české bankovní domy, to znamená, že MBank, Komerční Banka, Česká spořitelna, Hello bank, Raiffeisenbank a tak podobně už v AppGallery najdete a další by měly přibýt co nevidět. Já, jako zákazník zmíněné Raiffeisenbank vítám, že právě aplikace eKonto už na AppGallery je také, jen postrádám ještě ověřovací aplikaci RB klíč, kterou potvrzujete internetové platby, změny nastavení účtu atd. Sice je možnost obejít pomocí SMS, ale RB klíč je přece jen komfortnější.
A když už jsem u toho obcházení. RB klíč se dá samozřejmě stáhnout i skrz Petal Search, přes který klidně nainstalujte víceméně co potřebujete, ovšem bankovním aplikacím bych se třeba z Aptoidu vyhnul obloukem. V tomto případě bankovní aplikace nebo cokoli, kde hodláte používat svou platební kartu, stahujte výhradně z oficiálního obchodu AppGallery.
Nezáleží na tom, zda máte Visu nebo Mastercard, aplikace Curve se postará o to, aby jste měli veškeré karty a finance pohromadě. Účet si vytvoříte během několika minut a všechny karty budete mít pohromadě v jedné kartě Curve Mastercard. Curve je nyní dostupná i v HMS, kde nově uživatelé najdou také plnou bankovní mobilní aplikaci od Komerční banky. | foto: HUAWEI AppGallery
No a konečně druhá věc je bezkontaktní placení kartou, které můžete spolehlivě vyřešit prostřednictvím předinstalované a celkem známé britské aplikaci Curve, která už na AppGallery oficiálně je. Do karty stačí nahrát všechny vaše platební karty. Jednoduše zvolíte, z které platíte a dokonce i několik dní po transakci si můžete dodatečně i změnit kartu, z které následně částka bude odečtena. To je mimochodem docela šikovná aplikace nejen pro majitele telefonů Huawei. Jinak ještě pro úplnost. Telefon běží stále na jádru Androidu se službami HMS Core a nadstavbou EMUI 12 a tady je celkem škoda, že Huawei za poslední dobu nevyvinul trochu víc úsilí, aby alespoň aktualizoval tapety, které se střídají při každém nastartování telefonu. Jsou to totiž ty stejné obrázky, které máme možnost v telefonu vídat snad už od modelu Huawei P20.
Huawei nova 9 | foto: HURAMOBIL
HARDWARE
Po hardwarové stránce pak asi není žádným překvapením, že pokud chcete na podzim představit telefon ve střední třídě s procesorem Qualcomm Snapdragon, prakticky nemáte jinou šanci než dostat verzi 778G. Tato verze je snad ve všech modelech, které se za poslední 2 měsíce představily. Tento procesor tak najdete třeba v Samsungu Galaxy A52s 5G, Honoru 50, Xiaomi 11 LITE 5G NE, realme GT Master 5G, Motorola Edge 20 a nespočtu dalších telefonů a i tady nabízí Qualcomm Snapdragon 778G dostatečný výkon prakticky na cokoliv. Jen kvůli americkému embargu počítejte, že i když je Huawei držitelem nejvíce patentů v oblasti 5G sítí na světě, tento telefon paradoxně bohužel sítě 5G nepodporuje.
Huawei nova 9 | foto: HURAMOBIL
FOTOAPARÁT
Tak a teď už se konečně posouváme na sestavu 4 fotoaparátů v čele s hlavním 50MP senzorem s již tradičním RYYB rozložením pixelů. To znamená, že ze standardního rozložení jsou 2 zelené pixely nahrazeny dvěma žlutými, což by mělo mít za následek daleko lepší propustnost světla a tím pádem lepší fotografie. Hlavnímu foťáku už pak sekunduje jen 8MP širokoúhlý senzor se světelnosti f/2.2 a pak oblíbeně neoblíbená série 2MP makra + 2MP pro rozostření pozadí, což dnes najdete v drtivé většině telefonů. Víte, že na tomto kanálu nebarvím recenze na růžovo, a tak vám upřímně říkám, že už jsem viděl u Huawei i u konkurenčních značek lepší fotky. Dynamický rozsah je fajn, když fotíte detaily je to také fajn, ale pak chcete vyfotit scénu, kde by měl telefon zaostřit na delší vzdálenost a rázem je fotka neostrá, postprocessing si často scénu dokresluje sám a výsledná fotografie pak působí poměrně dost nepřirozeně.
Nova 9 občas dokáže udělat i nádherný snímek, ale obecně je na fotoaparátu ještě co poladit. Huawei mám za značku, která ve fotografii poslední roky určovala směr a v rámci noční fotografie dokázala doslova vždycky s malým kašpárkem sehrát neuvěřitelné divadlo. Ale nebojte, i tady se mi každopádně pár hezkých nočních snímků podařilo udělat. Spoustu fotek a storieček z nového telefonu nova 9 máte šanci vidět už teď na našem Instagramu, tak nás nezapomeňte sledovat. U zbylých 3 foťáků pak dostáváte očekávaný standard, který jste zvyklí u podobných senzorů vídat. To znamená 8MP širokoúhlý senzor dodává snímky průměrné kvality a to pouze za denního osvětlení, noční režim chybí a 2MP makro je prostě 2MP makro – jste limitovaní velikostí fotky a tak je tato velikost dobrá spíše na storiečka na Instagram, než abyste výslednými fotkami někde chlubili. Video umí telefon natáčet až ve 4k při 30 snímcích za vteřinu a při nedostatku světla celkem šumí, ale rozhodně se může pyšnit velmi dobrou stabilizací.
Huawei nova 9 a nova 8i s dárkem navíc | foto: HURAMOBIL
ZÁVĚREČNÝ VERDIKT
Jak tedy Huawei nova 9 finálně shrnout? Předně je potřeba říct, že startovní cena je nastavena na hodně ambiciózních 12 990 Kč, ale abyste nespadli šokem rovnou pod stůl, dostanete k předobjednávkám velmi dobrá sluchátka Freebuds 4 v hodnotě 3 tisíc korun. Nabídka výslednou cenu snižuje už teoreticky na nějakých akceptovatelných 10 tisíc korun. Problém ovšem je, že za tyto peníze už dostanete u spousty konkurenčních a renomovaných značek podobně vybavené telefony. A nemusí jít zrovna o podobně vybavený Xiaomi 11 Lite 5G NE s 90Hz displejem, ale třeba i Samsung Galaxy A52s 5G se stejným procesorem, stereo reproduktory a voděodolností navíc. Huawei tak prakticky zvolíte ve chvíli, kdy nepotřebujete sítě 5. generace, nechcete mít ani služby Googlu, ale spíš máte rádi neotřelý design a koneckonců jste třeba i věrnými fanoušky značky Huawei. Jestli jsou to pro vás dostatečné argumenty, pak hurá do toho. 😊 Děkuji za prečtení, mějte se krásně a čau u další recenze. - Petr