Huawei Mate 40 Pro je technickým skvostem a hned v několika ohledech. Krásně vyrýsované tělo a dokonalé křivky byste asi od nejvyššího modelu čekali, ale přece jen se u něj na chvilku zastavím. Na recenzi mi bohužel dorazila moje nejméně oblíbená černá lesklá a patlavá, ale na výběr máte i z perleťové bílé. Ta se tak nepatlá, je matná a předpokládám bude klouzat v ruce daleko míň než její černá sestra. Impozantně vypadá i čelní strana, tedy displej, který je oproti loňskému Mate 30 Pro daleko zahnutější a padá zhruba do půlky boků. Kvůli tomu se musely i trochu netypicky posunout veškeré ovládací prvky, kde si naštěstí Huawei uvědomil chybu u loňského Mate a vrací se od senzorických tlačítek zpátky k fyzickým.
Víte, že hodně pozitivně hodnotím, když telefon vypadá po designové stránce jinak než ostatních 150 čínských telefonů přes kopírák a Mate 40 Pro si rozhodně nespletete. Foťáky na zadní straně jsou uspořádány do kruhu a sám Huawei uvedl, že se jedná o tzv. Space ring design, jehož inspirací byla první fotka černé díry. Fajn, to je asi každému šumák, pro spotřebitele je ovšem daleko důležitější, že se telefon třeba při psaní na stole neklepe nebo že tu pořád najdete odolnost proti vodě a prachu IP68.
Displej už jsem trochu naťuknul a od posledně zase trochu narostl. Tentokrát se jedná o 6,76“ velký OLED s téměř QHD rozlišením, podporou HDR10 a obnovovací frekvencí 90Hz. Za mě tedy takový ten sweet spot někde mezi plynulostí a šetrností k baterce. Samozřejmě se jedná o prvotřídní displej s ohledem na maximální jas, barevné podání atd. a jediné, co by někomu mohlo vadit je jeho 88 stupňové zakřivení, které nejde tak lehce vypnout dvojitým poklikáním jako třeba u Motoroly Edge+. Okraje vypnout jdou v nastavení pro konkrétní aplikace, ale bohužel ne pro celý systém. Když je tedy vypnete třeba pro aplikaci mapy, kliknete do zadávání textu, dole vám vyjede klávesnice, která je ovšem roztažená i přes okraje.
A asi vám nemusím říkat, jak špatně se mačkají na klávesnici ta písmenka, která se zalomila přes okraj. A to ještě navíc Huawei záměrně, kvůli tak často zmiňovaným nechtěným dotykům snížil citlivost hran. Sice nechtěné dotyky tady opravdu moc nezaznamenáte, ale občas bohužel ani ty chtěné. To ovšem nemění nic na faktu, že displej je to impozantní. Loňský Mate 30 Pro řešil zvuk rozvibrováním celého displeje, ale letošní Mate 40 Pro se vrátil k osvědčenému konceptu klasického reproduktoru společně s dvěma stereo reproduktory, které, musím říct, hrají opravdu skvěle. Není to sice ROG 3, zaměřená na hry a skvělý zvuk, ale hodně se jí blíží. Opravdu klobouk dolů za hlasitý projev, skvělé basy a skvělou dynamiku. Jack na 3,5mm už bohužel chybí.
Poslední věcí, co vás asi na displeji upoutá je pilulkový výřez, který v sobě skrývá širokoúhlý foťák a TOF senzor na měření hloubky ostrosti a bezpečné odemykání obličejem. Pozor tedy, žádnou 1, 2, 3 kamery, jak by se mohlo zdát podle jednotlivých módů foťáků, ale fakt 1 kamera a TOFko. Tím můžete dělat také různá gesta jako scrollovat na obrazovce pouhým pohybem dlaně, udělat print screen, ale ruku na srdce. Na tomto si vylámalo zuby LG, Pixel a ani tady to logicky nefunguje nijak závratně.
U hardwaru došlo k obrovskému posunu. Huawei Mate 40 Pro je po Applu druhým výrobcem na světě, který naskočil na 5nm procesory a Kirin 9000 opravdu disponuje neskutečným výkonem hlavně díky 24 jádrové grafice. Vemte si skvělý 90Hz displej, skvělý zvuk, brutální grafiku, přihoďte 8GB RAMky, 256GB úložiště UFS 3.1 a rázem máte zaděláno na hodně slušný telefon nejen na kancelářskou práci, ale i hry. Pak ovšem dojde na 100x omílané embargo na Huawei a zákaz podpory Google Play.
Já vím, řekli jsme si to už mnohokrát a samozřejmě to nejde nezmínit ani tady. Bez Google Play je zkrátka Mate poloviční telefon. Tím pádem vám nepojede aplikace YouTube, YouTube studio, telefonem přes NFC nezaplatíte a nepojede ani pár dalších aplikací využívající třeba Google Mapy. Tím pádem u Woltu třeba neuvidíte, kde se veze vaše objednávka, nefunguje ani aplikace Lítačka, které využívá nejspíš aplikační vrstvu Googlu atd. Na druhou stranu musím říct, že všechno ostatní funguje prvotřídně, rychle, neseká se a docela dobře řeší problém chybějících aplikací i nová lišta Pedal search. Ta dokáže prohledávat nejen web, ale i různé aplikační obchody jako Apkpure atd.
Vlastní obchod Huaweie Appgallery tu sice naleznete taky, ale logicky spousta aplikací chybí. Na druhou stranu každý den přibývají další a další a oproti tomu, co bylo před půl rokem se situace zase zlepšila. Celý systém je postavený na Android 10 s nadstavbou EMUI 11, takže je tu i pár vychytávek jako boční lišta, kterou znáte ze sony, plovoucí okna nebo animace tlačítek v ovládacím centru. Za mě rozhodně povedená a rychlá nadstavba. Úplně ne moc povedený je šuplíček na SIM karty, který v sobě schovává i možnost rozšíření úložiště v podobě nanoSD paměťovky. To je ten nový formát od Huaweie, ke kterému se zatím žádný z výrobců nepřiklonil.
V dnešní době jsou všechny telefony opravdu hladové po výkonu a samozřejmě i spotřebě baterie. U Mate 40 má baterka kapacitu na první pohled pouze 4400mAh, ovšem chybějící mAh kompenzuje docela úspornější Kirin 9000. Ne, baterka opravdu nevydrží plné 2 dny využití, ale jeden den to bez problému dá a ještě mi večer 20-30% zbývalo. A to jsem Mate nijak extra nešetřil. Kdo by náhodou potřeboval nabít rychle přes den, pro toho je 66W dobíjení drátem nebo 50W bezdrátem. Samozřejmě s nabíječkou od Huawei, která je samozřejmě v balení. Do plna nabije telefon za 45 minut nebo za 30 minut na 90% a to je naprosto v pohodě.
Foťáky jsou k dispozici 4 a tady se Huawei tradičně opravdu vyznamenal. Hlavní 50MP senzor znáte už z P40 Pro, kde podával velmi dobré výkony, ale tentokrát se Huawei hodně zasoustředil na úplně zbrusu nové 20MP šíro se světelností f/1.8 fotící v dost netypickém formátu 3:2. Není sice tak širokoúhlé, jak by někdo čekal, jeho šíře záběru je po přepočtu 18mm, ale na druhou stranu má autofocus, výborné detaily, skvělý dynamický rozsah a díky daleko větším pixelům se konečně dá použít šíro i večer. Huawei si dokonce u šíra tak moc věří, že když přepnete na natáčení videa, zvolí šíro právě jako výchozí foťák. Jeho stabilizace ovšem není na takové úrovni jako u hlavního foťáku a tak mě trochu zarazilo, proč právě se Huawei pro tento krok rozhodl.
Druhá věc, která mě u šíra trochu zamrzela je až moc velká minimální ostřící vzdálenost a tím pádem nemožnost použít šíro pro makrofotografii, jak se to často děje u jiných výrobců. Naštěstí všechno ale docela dobře zastoupí 5 násobný optický periskopický zoom, s kterým uděláte fakt nádherné fotky a dost pravděpodobně se zase jedná o jeden z nejlepších teleobjektivů na trhu. Skvělé detaily, ukázkový dynamický rozsah a naprosto brilantní optická stabilizace, kterou využijete naplno i ve videu. Takhle stabilní video na 5 násobný zoom, opravdu klobouk dolů. Samozřejmě daní za 5 násobný zoom je už horší světelnost a tak se foťák moc nehodí pro použití hlavně v noci. To ale občas telefon i tak přepne na digitální výřez z hlavního foťáku.
Bohužel se občas stane, že aplikace se zblázní a při ostření na nějaký konkrétní objekt začne automaticky přepínat z jednoho foťáku na druhý. Stačí ale změnit úhel záběru a všechno už je v pohodě. Fotit můžete i na 10 násobný zoom, ale pak už se jedná samozřejmě jen o digitální výřez a artefakty už jsou na fotkách docela znát. Hlavní foťák s optickou stabilizací budu chválit také a dost možná se jedná o úplně ten nejlepší foťák na trhu. Zase se budu opakovat, skvělý dynamický rozsah, skvělé detaily, jen si musíte zvyknout na processing alá Huawei.
To znamená někdy až zbytečně moc přiostřuje a logicky je to patrné hlavně večer. Tady kolikrát večerní fotka bez nočního režimu vypadá lépe než s nočním, ale je to spíš věcí preference. Někomu se tyhle přeostřené fotky mohou líbit. Za mě je tam ale ostrosti ve světlech až zbytečně moc. Celkově hodnotím Mate 40 Pro jako jeden z nejlepších telefonů letošního roku na foto a video vůbec. Jen si tedy musíte zvyknout na to barevné provedení, ale to je hodně individuální preference.
Jak jste asi pochopili v průběhu celé recenze, Mate 40 Pro není rozhodně holka pro každého. Jestli jste závislí na Google službách, rovnou na ní zapomeňte. Pokud bych pominul Google, prakticky jediná věc, která by mě osobně na telefonu vadila by byl až příliš zahnutý displej. Stačilo by ovšem tak málo, aplikovat dvojité poklepání s možností toto zahnutí vypnout. Pominu-li všechno toto, určitě bych se nezdráhal říct o Mate 40 Pro za 33 990 Kč, že se jedná o jeden z absolutně nejlepších telefonů letošního roku. Jenže, utrácíte 34 tisíc korun a za to už zkrátka nechcete řešit kompromisy.
Ano, obchodní válka možná skončí, Huawei možná prodá Honor, Huawei možná dostane zpátky podporu Googlu nebo přejde na Harmony OS s Google podporu, možná, možná, možná. Telefon si kupujete kvůli tomu, co je teď a ne co by mohl být. I když mi to rve srdce, Mate 40 Pro prostě kvůli těmto obstrukcím nejde stoprocentně k nákupu doporučit a to mě fakt mrzí.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.