- Design inspirovaný Gaudím si rozhodně s jiným telefonem nespletete
- Velmi slušný displej s podporou HDR i v NetFlixu
- 100W drátové a 66W bezdrátové nabíjení
- Velmi dobrý hlavní objektiv
- Spolupráce se studiem Harcourt se vyplatila
- Chybějící adaptér a pouzdro v balení
- Pro plynulý displej je potřeba nastavit 120Hz napevno
- Chybějící 2x výřez z teleobjektivu
- Bokeh při portrétech často zklame a dodatečně nejde upravit
Když k vám budu 100% upřímný, řeknu vám, že ve chvíli, kdy mi dorazil před nějakými 14 dny do studia Honor 200 Pro, byla to přesně jedna z těch krabic, kterou jsem ani nijak extra netoužil otevřít. Říkal jsem si totiž, že další telefon, který sice bude standardně asi fajn, ale na druhou stranu nic, co by mne extra nadzvedlo ze židle. Notabene když jsem podobných telefonů za poslední 2 měsíce viděl tak 10-15. Pak jsem ale odlítal na jeho oficiální představovačku do Paříže, kam jsem si jej logicky vzal s sebou a začal se mu věnovat opravdu dopodrobna. No a světe div se, počáteční skepse byla najednou pryč, když telefon dokáže dělat třeba takové portrétní fotky. Ne, to není fake nebo stažená fotka z internetu. To jsou reálné fotky pořízené Honor 200 Pro. Nevěříte? Tak se podívejte.
Na designu si nechal Honor opravdu záležet
Vymyslet úchvatný design je dneska asi poměrně těžké, pokud jste limitováni stejnou konstrukcí displeje. Zbývá vám tak maximálně vyřešit, jestli boky uděláte rovné nebo zaoblené a jaký materiál zvolíte na záda. Na výběr je kov, plast, imitace kůže, keramika, dřevo třeba u Motoroly Edge 50 Ultra a to všechno v různých dekorech či designech, což vám pak dá nejen výsledný designový zážitek, ale třeba také váhu. Honor 200 Pro konkrétně vsadil na plastový rámeček, což mu umožnilo i s větší 5200mAh baterkou a 6,8“ displejem se vejít s váhou stále pod 200g. Celý sendvič pak z přední strany zaujme netypicky pilulkovitým výřezem pro fotoaparát, kde se skrývá i senzor pro rozostření pozadí a trochu větší ovál se třemi fotoaparáty a led diodou najdete na zadní straně v modulu fotoaparátů.
Pokud by vám vrtalo hlavou, proč zrovna ovál, inspiraci našel Honor v Casa Mila. Poslední dům, který navrhl známý architekt Antonia Gaudí těsně před tím, než se vrhnul na stavbu ikonické Sagrady Famiglie. A jestli vám ani tohle nic neříká, zajeďte se podívat do Barcelony. Oválný fotomodul inspirovaný průhledem na nebe je pak zasazený do krásných zad vyvedených v dekoru mramoru. Protože jsme ale v České republice, kde stejně i přes jakýkoli krásný design nejvíce frčí uniformní černá, i ta je naštěstí pro milovníky této barvy k dostání. Jinak z dalších konstrukčních vlastností je telefon vybavený IP65, infraportem na vrchní straně, šuplíčkem na 2 sim karty a navíc podporuje i karty eSIM.
Největším konkurentem jak na poli designu je pro Honor stejně výkonná Motorola Edge 50 Ultra
HONOR 200 Pro
Motorola Edge 50 Ultra
Záda jsou neskutečně kluzká a bohužel v balení tentokrát nenajdete ani nabíječku a ani jakékoli pouzdro
V rámci designu mám tak snad jen jednu jedinou výtku a to že jak rámeček telefonu, tak záda jsou neskutečně kluzká a bohužel v balení tentokrát nenajdete ani nabíječku a ani jakékoli pouzdro. A jestli jste viděli můj nechtěný crash-test Magicu6 Pro, asi tušíte, že jsem nechtěl po recenzi vracet Honoru druhý rozkřápnutý telefon. Abych ale dokončil ještě balení, teda, dokončené už je, protože jinak zde kromě kabelu, trochu nepochopitelně stále s koncovkou USB-A nenajdete. Škoda, když telefon podporuje 100W nabíjení, ale nebyl by to český Honor, aby ten celosvětový nějak šikovně neobešel, takže v rámci předobjednávek máte z běžné počáteční ceny 19 990Kč slevu díky kupónu na 17 490Kč a ještě navíc chytré hodinky Honor Choice Haylou a 100W nabíječku zdarma, dohromady v hodnotě přes 3 tisíce korun. Jen je potřeba počítat s tím, že nabídka končí 23.6. v neděli a pak bude telefon nejspíš za plnou cenu.
Na velmi dobrém displeji přece jen nějakou tu mušku najdete
Vcelku se dá, až na výjimku pochválit displej. Tedy za předpokladu, že jste příznivci zahnutých displejů. Pokud ne, zahnutí není nijak extrémní a dá se to přežít. Jinak se díváte na 6,78“ OLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí, 10 bitovými barvami, podporou HDR10+ fungující i v NetFlixu a jak už jsem říkal, dvojitým průstřelem, v kterém se skrývá 50MP selfie kamerka spolu s 2MP senzorem pro rozostření pozadí. Displej je celkově fajn, barvy jsou pěkné, v rámci svítivosti jsem mu naměřil hezkých 1176 nitů v automatickém režimu, 601 v manuálním, což je sice ucházející a je to úroveň někde třeba Xiaomi 14, ale na druhou stranu, pokud se díváte na přístroj optikou 20 tisícové ceny, je to spíš takový horší průměr.
Ani Xiaomi 14 neohromilo svítivostí, a tak je jasné, že ani Honor za jeho cenu extra nepochválím. To ale neznamená, že by byl displej špatně čitelný, to vůbec, jen že konkurence to umí ještě lépe. Co mu ale vyloženě musím vytknout, tak je obnovovací frekvence. Ta je sice nastavena na dynamický režim, kdy by se displej měl přepínat dle potřeby. To znamená nic na něm neděláte, spadne frekvence na 60Hz – na míň ne, protože LTPO zde chybí a když začnete s displejem nebo obsahem na ním spíš pohybovat, rychle by měl najet do 120Hz. Tohle ovšem nefunguje vůbec spolehlivě a třeba Chrome jsem nikdy nedonutil běžet ve 120Hz. Každopádně řešit to jde trvalým nastavením 120Hz, ale to pochopitelně trochu víc žere baterku. A když už jsem u výdrže, ta není nijak extra zázračná. V průměru jsem se dostával na 6-6,5h na jedno nabití, takže takový průměr. Naštěstí je zde ale rychlé 100W drátové nabíjení schopné za pouhých 30 minut nabít 75% baterie a komu by se nechtělo drátově, pro toho umí telefon i 66W bezdrátově – ovšem pochopitelně jen s proprietální nabíječkou.
Čekejte výbavu odlehčené vlajky
Po hardwarové stránce je to vcelku v pohodě. Telefon pohání Snapdragon 8s Gen 3, to znamená okleštěná verze letošního nejlepšího procesoru od Qualcommu, která je na úrovni zhruba loňské Gen 2. Víceméně k ceně, kde se pohybují vlajky to plus mínus odpovídá. Nebo lépe řečeno, je to přesně na půl cesty mezi Poco F6 za 12 tisíc a Motorolou Edge 50 Ultra za 25 tisíc – pokud se na to díváme momentálně optikou bez jakýchkoli slevových akcí. To znamená, not great, not terrible, just OK. K tomu dostanete 12GB operační paměti a 512GB úložiště typu UFS 4.0, což je za mne přesně takový ten sweet spot, který každý možná nejen potřebuje, ale spíš je taková nutnost, pokud se blížíme k ceně 20 tisíc korun.
Skóre si opět zaslouží trochu vysvětlení, kde a proč byly strženy body. V rámci designu je to určitě pěkný telefon, nicméně absence pouzdra a kluzký materiál se na bodech podepsaly. U displeje telefon ztrácí jednoznačně za lehce horší svítivost oproti konkurenci a špatně fungujícímu dynamickému přepínání obnovovací frekvence. Hardwarově pak při existenci Poco F6 kolem částky 12 tisíc je o 8 tisíc dražší Honor rozhodně méně výhodný a u konektivity nenabízí telefon žádné desktopové prostředí a ani třeba WiFi 7. Baterie je na svou kapacitu 5200mAh spíše výkonostně lehce podprůměrná a stržené body u fotoaparátu jsou zejména za časté chyby v zaostření. Pokud je telefon výrobcem prezentován jako specialista na portréty, je to rozhodně disciplína, kde by výsledek neměl být často postižen chybou.
Jak si vede telefon v syntetických testech?
Vlastně, cokoli pod 512GB už se v této ceně pomalu posunuje za takový trochu fail, když vezmete v úvahu, že čím dál tím více výrobců razí jako základ už 256GB i u telefonů hluboko pod 10 tisíc. Nabídnout tak 512GB v základu by u telefonů kolem 20 tisíc a výš, měla být pro každého výrobce, taková snad i nepsaná povinnost. Co se týká výkonnosti v rámci používání telefonu, nenarazil jsem na jediný zásek. Všechno běhalo naprosto bez problému, rychle, svižně a díky odpařovací komoře si telefon dokázal i překvapivě dlouho držet svůj nominální výkon při náročnějších úlohách. V rámci zátěže procesoru tak výkon nepadal prvních 15 minut pod 80% nominální hodnoty – podotýkám ovšem bez pouzdra. Telefon je tak v tomto ohledu zase někde napůl mezi perfektně chladícím herním POCO F6 a Moto Edge 50 Ultra, kde jde spíš o styl než hrubý výkon.
4 roky aktualizací Androidu je fajn
Po softwarové stránce telefon pohání Android 14 s nadstavbou MagicOS ve verzi 8.0 a výrobce slibuje 4 velké aktualizace a 5 let bezpečnostních záplat, což si vlastně tak trochu už 1 rok odečtěte, protože Android 15 je tu co nevidět. Tedy oficiální verze. Kdy jí dodá také Honor, na to si budeme muset počkat. Celkem masivní nadstavba Honoru se pak může pochlubit lehkým refreshem designu, který mi připomíná… ehm, Huawei? No ne, kdo by to byl býval čekal ??. Některé ikony tedy najdete v telefonu podtřžené, stejně jako na recenzované Pura 70 a jejich vysunutím pak vyskočí šikovný widget. Nechybí ani z minulých Honorů Magic Capsule, což je pilulkovitý widget kolem výřezu pro kamerky, který je pro změnu k vidění u iPhonů. Ten pak slouží pro pauznutí budíku, ovládání hudby, vlastně dost podobně, jen trochu víc hloupě alá iPhone. Magic portal zase umožňuje vzít jakýkoli text či fotku, potáhnout s ním doprava do portálu a rázem udělat poznámku, poslat email nebo daný text či fotku vyhledat. Takové zjednodušení copy paste. Celkově ale ovšem oceňuji hlavně rychlost a plynulost celého prostředí, což by vlastně byla ostuda, kdyby to s daným hardwarem tak nebylo.
U fotoaparátů vás asi nejvíc chytne portrétní režim
U fotoaparátů byla výbava nastavena na 50MP hlavní se světelností f/1.9, doplněný 12MP širokoúhlým senzorem a 50MP teleobjektivem s 2,5násobným přiblížením. Jak hlavní, tak teleobjektiv jsou potom doplněny o optickou stabilizaci. V rámci fotoaplikace tak máte standardně na výběr mezi těmito třemi ohnisky a navíc ještě 2násobným výřezem z hlavního objektivu. A tady musím říct, že jsem se trochu pozastavil nad nelogičností, protože pokud výrobce nabízí dvojnásobný výřez z hlavního senzoru, proč také nenabízí dvojnásobný výřez z teleobjektivu, když jde v rámci rozlišení o identické senzory? A druhá obrácená otázka, že když je zde nativní jen 2,5 násobný teleobjektiv, proč je k tomu potřeba ještě menší 2násobný výřez, když jde v podstatě o dost podobné fotky.
Občas jsou věci mezi nebem a zemí, které nedávají logiku
Inu, někdy je lepší nad takovými věcmi nepřemýšlet a tak se radši pojďte podívat na výsledné fotky. Za denního světla je určitě k pochválení absolutní konzistentnost všech objektivů i jejich výřezů. Fotky jsou lehce saturovanějšího podání, míň kontrastnější, světlejší, vlastně takové vcelku i fajn. Jediné, co se foťáku ne úplně tak líbí je ostré letní slunce, kdy zapojí processing až moc a pak je fotka relativně přeHDRkovaná a přeostřená. Pokud se ale takovým scénám vyhnete, myslím, že s výsledkem budete víc než spokojeni a to na všech třech objektivech, kde pochopitelně mějte na paměti, že širokoúhlý senzor je z nich typicky nejnižší kvality. To ale u všech telefonů, takže nějaká krajová neostrost u denních fotek je vcelku normální.
Večer už potom na širokoúhlý senzor zapomeňte, nic extra použitelného z něj neleze. Naopak večerní fotky na hlavním senzoru jsou víc než fajn. Krásně vytažené stíny, lehounce potlačená světla, žádná přehnaná saturace, skvělé vyvážení bílé, zkrátka, kdyby takto fotily všechny telefony kolem 20 tisíc, byla by to paráda. Opravdu všimněte si těch krásně ostrých detailů na lampě u Národního Muzea, nebo jak by pár vlasteneckých demonstrantů řeklo u Národního divadla, skvělá je Jindřišská věž, Židovská synagoga, opravdu radost pohledět.
Pak se ale také dostávám k highlightu tohoto telefonu a to jsou portrétní fotky, které ještě Honor vyšperkoval svou spoluprací se známým studiem Harcourt, odkud pochází slavné fotografie od Alaina Delona až po zesnulou Alžbětu II. S tímto studiem vyladil Honor kalibraci třech konkrétních portrétních režimů, které můžete spustit speciální ikonou v horní části obrazovky. Na výběr máte z profilů Harcourt Vibrant, Color a Classic, kdy každý vám dá trochu jiné podání. První dva jsou barevné a fotí do klasického poměru stran senzoru 3:4, zatímco poslední Classic je černobílý a pořizuje fotografie do poměru stran 4:5. Tak s tím tak trochu počítejte, pokud budete připravovat fotky na sociální sítě v rámci ořezu. No a fotky? Vidíte sami, i když minimálně 50% kvality jim dodává Veve či Venis Dao.
Chápu, že při takových fotkách se spíš než na kvalitu díváte na pěkný holky a tak to pojďme switchnout spíš na mne, kde už se přece jen víc můžeme soustředit na techniku. Tady přece jen trochu škoda 2 věcí – a to že ne vždy se fotka ideálně podaří v rámci zaostření, což mám zhruba 30% fotek ne ideálně ostrých, což můžete vidět v galerii, ale budiž, to může být i rukama fotografa, ale druhá a to je objektivní škoda, že si nejde dodatečně hrát s mírou rozostření pozadí. Takový „bokeh“ efekt, jaký nastavíte, v takovém telefon fotí. Rozhodně ale není portrétní režim bezchybný. Třeba v momentě, kdy držím telefon ve stejné vzdálenosti od objektivu, jako mám nasazené brýle, vypadá výsledné foto jak reklama na Raybany, kde záměrně došlo k rozostření telefonu. Z fyzického hlediska a při použití normálního fotoaparátu, kde dochází k rozostření přirozeně kvůli ohnisku objektivu a velikosti senzoru, by tak byly brýle i telefon ostrý. To jsou ovšem detaily, kdy na jedné fotce je to fajn, na druhé s chybou, což buď je potřeba více fotek nebo holt počkat, až se třeba některé funkce dodatečně zlepší aktualizací.
Prohlédněte si kompletní fotogalerii z Honor 200 Pro
U videa je možnost natáčet až ve 4k při 60 snímcích na hlavní a teleobjektiv a šíro pak podporuje maximálně 4k30, stejně jako selfie. Pochválit určitě musím obstojnou stabilizaci, ale jinak mne celkově video úplně tak nenadchlo. Lehce šumí ve stínech, při ostřejším světle je hrozně přeprocesované a tak snad jedině, že občas se mne někdo ptá, jak dokáže telefon zaznamenávat zvuk na koncertech. Jeden víkendový se mi podařilo zažít v Riegrových sadech, tak stačí se jen podívat na naší videorecenzi na YouTube a hned víte, jak na tom telefon je i po stránce videa.
Kupujte, než to zdražej
Ještě než telefon finálně zhodnotím, vzpomenu ještě na velmi slušně hrající dvojici stereo reproduktorů a výbornou čtečku otisků prstů, stejně tak jako velmi dobrou kvalitu hovorů. A teď už teda ono finále, kde musím říct, že Honor 200 Pro rozhodně zaujal, rozhodně má co nabídnout a obzvlášť, pokud se na něj teď díváte optikou telefonu za 17,5 tisíce s hromadou dárků, asi to smysl dává. Kdy jindy totiž, když ne teď a nebo za pár měsíců, kdy mu určitě klesne cena. Mezi tím bych u ceny kolem 20 tisíc bez dárků určitě váhal a tam se dá sehnat bezesporu i lepší nabídka.
Kde koupit Honor 200 Pro?
Koneckonců ale hodně záleží, jakou optikou se na nový Honor 200 Pro díváte, protože pro spoustu z vás určitě bude výhodnější POCO F6 Pro nebo Xiaomi 13T Pro. To jsou ale víc herní telefony. Honor 200 Pro má tak v sobě skloubený ideální výkon pro masy s pro někoho krásným designem a to věřím, že může být pro spoustu lidí lákadlo. Jestli tedy nakonec nezvolí jistotu v podobě Samsungu. Musím vám ale říct, že kdyby se dostal tenhle Honor 200 Pro na Black Friday někam na cenu 13 nebo 14 990Kč, věřím, že by zákazníci za to Honoru trhali ruce. Teď se tam sice dostanete při odečtení dárků taky, ale to už je komplikace navíc. Pokud ji ovšem umíte vyřešit, hravě do toho. Za takové peníze mi to smysl dává.