- Design, který si nespletete s konkurencí
- 120Hz displej s HDR10+ a skvělou čitelností na sluníčku
- Čistý operační systém bez balastu
- 7 let aktualizací + teoretický příchod nových funkcí přes Feature drops
- Jedny z nejlepších denních fotek na Androidu
- Displeji chybí pád obnovovací frekvence pod 60Hz
- Tensor 3 patří výkonově mezi slabší procesory
- Výdrž baterie nenadchne
- Typické Pixel AI funkce jsou v drtivé většině u nás nedostupné
- Pixel UI může být pro někoho až moc syrový
- Malý senzor hlavního fotoaparátu se projeví hlavně při nedostatku osvětlení
- Pixel 8 se vyplatí víc
Do jaké kategorie vůbec nový Pixel 8a patří?
Jen v rychlosti musím říct, že dlouho mne nic nepotěšilo tolik jako to, že Google konečně vstoupil na náš trh a věřím, že tím to nekončí, ale naopak začíná. Telefony Pixel jsou totiž primárně o službách, kde spousta těch prémiových stojí primárně na jazykovém modelu, který ovšem zatím není u nás dostupný. No jo, jenže to vypadá, že start u nás není náhodou a možná něco bublá pod pokličkou. Na světě je totiž teprve 22 zemí, kde se Pixely prodávají a z oblasti na východ od Německa je zatím Česká republika společně s Polskem prvními dvěma zeměmi bývalého východního bloku, kde Google své telefony odstartoval. Teoreticky se tak možná brzo něčeho dočkáme. V každém případě, abyste se v Pixelech vyznali, vysokou školu na to nepotřebujete. V podstatě je to posledních pár let stejné a před nějakými šesti měsíci se představily vlajkové Google Pixel 8 a Google Pixel 8 Pro, což je ekvivalent Apple iPhone 15 a Apple iPhone 15 Pro Max nebo jestli chcete Samsung Galaxy S24 a Samsung Galaxy S24 Ultra a novinka Pixel 8a je něco, jako třeba Samsung Galaxy S23 FE.
V čem se primárně liší 2 hlavní konkurenti odlehčených vlajek?
Google Pixel 8a
Samsung Galaxy S23 FE
Po designové stránce si Pixely s žádným jiným výrobcem nespletete
Díváte se tedy na telefon střední třídy, který má pár hodně zajímavých prvků výbavy hodných upozornění. Především po designové stránce nemáte šanci si jej splést s jakýmkoli jiným telefonem. Designový jazyk je jasný a výrazný pás, v kterém jsou schované v případě dnešního 8a 2 kamerky, už jsou poznávacím znamením všech modelů poslední 3 roky. K tomu se přidaly oproti loňskému modelu zakulacené hrany a záda jsou pak vyvedená nově, kromě standardních barev, také v modré a aloe, alias zelené barvě. Materiálově jde pak o měkčený matný plast příjemný na dotek zasazený v kovovém rámečku. Ať si ovšem každý, co chce říká, i když se bavíme o plastu na zádech u telefonu za startovní cenu 14 490, tyhle nové 2 pastelové barvy vypadají neskutečně sexy a vůbec bych s nimi neměl problém. Obzvlášť, když na ně existují i stejnobarevné kryty z identického materiálu.
Google moc dobře ví, proč je ve standardním nastavení 120Hz obnovovací frekvence vypnutá.
120Hz displej je standardně vypnutý kvůli šetření baterie
Neméně skvělý je i displej a nebýt větších rámečků oproti klasickému Pixelu 8, asi bych na něj nemohl říct jedinou výtku. Snad jen, že jeho obnovovací frekvenci až 120Hz si musíte ručně zapnout. Ve výchozím nastavení je totiž vypnutá. Google ale moc dobře ví proč. Ne úplně lichotivým dojmem je na tom totiž baterka. I když musím říct, že paradoxně mi 8a vydržela nabitá i delší dobu než Pixel 8 Pro a to zhruba o půl hodiny zapnutého displeje. V praxi se tak budete dostávat k relativně úplně nic moc výdrži kolem 5,5 a v hodně lehké dny maximálně 6,5 hodinám výdrže na 1 nabití, což není úplně hitparáda. Víc z Pixelu 8a nevymáčknete a je to celkově asi největší slabinou těchto telefonu. Přitom každému jde určitě na mysl už 100x omílané rčení, že když vyrábíš jeden software a jeden hardware alá Apple, nemůžeš mít lepší telefon.
Procesor, který neatakuje vrchní příčky benchmarků
No jo, ale Google je primárně softwarová společnost a i když si vlastní procesor Tensor 3 sama navrhuje, finálním výrobcem je Samsung a aktuální Tensor 3 je pouze jakýmsi derivátem podobným Exynosu 2200. To znamená procesoru, který poháněl řadu Galaxy S22. Podle toho to pak vypadá jednak s výdrží, jednak s vyššími teplotami při náročné práci, které telefon kompenzuje značnou ztrátou výkonu a v neposlední řadě i výkonem. Aktuálně se totiž Tensor 3 řadí s milionem bodů v Antutu benchmarku opravdu zhruba k 2 roky starým vlajkám. Když ovšem přivřete trochu oči, ve finále si můžete říct, že až na tu baterku to zas tak zásadně nevadí. Pokud nehrajete hry, nenatáčíte sáhodlouhá videa ve 4k60 a naopak na telefonu normálně pracujete, sem tam něco vyfotíte a chcete mít něco rychlého s dlouhou podporou, můžete být asi i hodně spokojeni. Naopak na hry to opravdu není ono. Stačí 2 minuty zatížení procesoru, kdy záda i rámeček jsou ještě studené, ale i tak výkon letí strmě dolů. A to se nebavím jen o syntetických benchmarcích, kde to graf krásně ukáže, ale fpska prostě letí dolů i ve hrách.
Jak si stojí Pixel 8a v syntetických testech?
Čistý operační systém a 7 let podpory aktualizací
Kouzlo Pixelu ovšem tkví v něčem jiném. To je čistý operační systém s nadstavbou Pixel UI a 7 let podpory velkých aktualizací, 7 let bezpečnostních záplat a také 7 let feature dropů – to znamená i přidávání nových funkcí, pokud jsou se staršími telefony kompatibilní. Teoreticky se tak můžete těšit, že klidně za 3-4 roky dostane váš Pixel aktualizaci, která jej vylepší i oproti původním parametrům. To je naprostý opak třeba Applu, který vám sice nabídne stejnou podporu, ale novinek se většinou nedočkáte. Takovým zářným příkladem může být třeba noční režim. Protože šlo ovšem tenkrát o pomalu jediný zásadní rozdíl mezi novou a starší generací, logicky k aktualizaci starších modelů o noční režim nikdy nedošlo.
Mocné zaklínadlo AI
Abych ale ještě dokončil informace k displeji, rozhodně musím pochválit vysokou svítivost, kde se mi podařilo naměřit hodně slušných 1331 nitů v automatickém režimu svítivosti a to znamená, že na sluníčku nemáte sebemenší problém s čitelností. Dále je tu také HDR10+ a i když není předinstalovaný NetFlix, tak podpora sledování filmů v HDR10+ tu je. Vlastně nemusíte se bát, že by zde bylo cokoli předinstalovaného – tento telefon je čistý jak slovo boží a to bude možná pro někoho, kdo je otrávený za léta používání třeba ze Xiaomi takový svěží větřík. Na druhou prostředí je někdy až moc čisté, moc syrové a možná si budete někdy u Pixelu připadat tak trochu jako u iPhonu. Až moc svázaní prostředím, a naopak vám bude široká paleta typicky customizovatelného Androidu chybět. Tak třeba nemáte šanci dostat z plochy spodní vyhledávací Google lištu, stejně tak lištu s názvem Přehled událostí – i když jí vypnete, minimálně datum se zobrazí vždycky. V ovládacím panelu si zas nemáte šanci zvolit u displeje jestli chcete automatický režim jasu nebo naopak manuální a pro toto nastavení musíte vždycky do nastavení. Jasně, na čistotu prostředí a jeho rychlost se nedá nic namítnout, ale přece jenom, pokud budete přecházet třeba ze Samsungu, mohla by vám spousta věcí chybět.
Sakra a zase jsem se nechal unést od displeje, takže už jen poslední informace ještě k rámečkům. Ty nikoho neuhranou, konkrétně brada, kterou bych tak asi nejvíc přirovnal k áčkovým Samsungům – a to je škoda, když jsme v ekvivalentu odlehčené Skové třídy. Na druhou stranu, můžeme být rádi, že v této kategorii nedostaneme něco stejně drahého s názvem iPhone SE. Síla Pixelu 8a a vůbec telefonů Pixel 8 tak tkví každopádně hlavně v softwarových vychytávkách, které je ovšem potřeba rozdělit primárně na 2 směry. Ten jeden je v rámci práce s jazykem, kde bohužel zatím na tradiční pixelovské věci jako asistenta pro vyřizování a transkript hovorů zatím zapomeňte a druhá větev v sobě kombinuje strojové učení a umělou inteligenci. První využijete víceméně pasivně. Telefon se učí vaše návyky, předpovídá akce, předpřipravuje aplikace a výsledkem je jedno z nejplynulejších prostředí na Androidu. No a to druhé bohatě využijete v rámci celého prostředí, ať už je to třeba Circle to search, které znáte už z telefonů Samsung nebo celá paleta AI úprav se skrývá v práci s fotkami. A zase jde o spoustu věcí, které jste viděli u Samsungu. AI návrhy vylepšení – někdy horší, někdy lepší, vymazání objektů z fotek nebo jejich vyříznutí, zvětšení, otočení a hlavně dopočítání chybějícího pozadí. Opravdu klobouk dolů, jak umělá inteligence někdy dokáže divy a je paráda, že Google se Samsungem v tomto ohledu spolupracují. Tohle všechno funguje v každém případě na bázi AI ve spolupráci s cloudem Googlu – to znamená, že bez připojení k internetu si tyto fíčurky neužijete. Existuje ovšem ještě i Gemini Nano, jako takové osekanější AI prostředí, které si vystačí jen s telefonem. Bohužel tady máme v našich končinách opět zatím smůlu, ale třeba se dočkáme v příští verzi Androidu, který se představí právě v těchto dnech.
Jsou foťáky tak legendární, jak se o nich říká?
Abyste fotky ale mohli upravovat, k tomu se hodí sada fotoaparátů. Ty pocházejí nikoli z letošních telefonů, ale jsou shodné s loňským Pixel 7a. Tím pádem dostanete 64MP hlavní doplněný 13MP širokoúhlým senzorem a stejné rozlišení má pak přední selfie kamerka. A musím vám říct, že jestli Google něco umí, jsou to krásné fotky. Pochopitelně jim vždycky pomůže denní doba a krásné počasí, ale posuďte sami, že v rámci HDR jsou ty fotky nádherné.
Akorát tak ostrost, výborný dynamický rozsah, barvy tak akorát, prostě radost pohledět. Google byl vlastně spoustu let hodnocený v zahraničí jako nejlépe fotící telefon, ovšem doba postoupila, konkurence postoupila a i když jsou fotky nádherné a disponujete jako Google neomezeným rozpočtem na jejich vylepšování, někdy prostě narazíte na limit.
Tím je samotná velikost senzorů, kdy hlavní 64MP je i menší než za třetinovou cenu třeba Motorola Moto G84 5G a cokoli dalšího v podobné cenové kategorii. Google tak ukazuje bohaté zkušenosti se zpracováním fotek a i sílu vlastního procesoru, kde nemusíte mít nutně jen hrubý výkon, ale důležité je, jak dobře dokážete pracovat s tím, co máte. Takový typický příklad, když to přenesu třeba aktuálně do hokeje. Ne vždy je důležitá jen rychlost a přímočarost. Někdy vyhrají naopak zkušenosti, nadhled, nečekaná šikovná přihrávka a rázem z toho může být gól do prázdné. V jistém ohledu to tak je, ale když jsem se bavil právě o limitech, ty jsou vidět hlavně v noční fotografii. Zpracování barev je pořád skvělé, ale ostrost už se přeci jen vytrácí.
Jak fotí Pixel 8 Pro s novým senzorem vs Pixel 8a se senzorem z loňska?
Jestli totiž máte stejný čas pro zachycení světla obrazně na něco takto velkého nebo takto velkého, je to asi jako porovnávat v matematice nadaného prvňáka s průměrně chytrým žákem druhého stupně. Fotky jsou tedy večer a v noci vcelku pěkné, ale rozhodně konkurence umí i lepší. Vyložená kritika pak míří směrem na absenci nejspíš jakéhokoliv coatingu čoček, kdy je těžké se vyvarovat odleskům lamp v podobě zelených čoček, ale jak se sami můžete přesvědčit v naší YouTube recenzi, celkem jsem to honil i v protisvětle při západu slunce.
Jak fotí Pixel 8a? Prohlédněte si kompletní galerii fotek!
Video rozhodně musím pochválit za barevné zpracování, minimální trhání, fungujícím 4k60 jak z hlavního, tak ze selfie kamerky. Vlastně color science mi asi nejvíc připomíná iPhony nebo telefony Sony, takže asi chápete, že kobouček dolů. Pochopitelně se ale opět projeví menší senzor hlavního foťáku, takže šum je občas vidět, lehká neostrost také, ale ty barvy to zkrátka vyvážily.
Pixel jako statusový telefon
Pár aspektů jsem ještě pravda nepokryl, třeba slušně hrající dvojice reproduktorů, speciální hardwarová ochrana vašich dat čipem Titan nebo ochrana IP67, což jednoznačně chválím. Horší už to bude s pouhými 128GB úložiště, což může být pro někoho hodně limitní varianta, obzvlášť když dneska už není problém dostat 256GB i u telefonu za 5-6 tisíc korun. Asi si teď možná říkáte, zda nový Pixel 8a vzít nebo ne. Předně půjde o telefon, který bude možná lákat asi nejvíc lidí používající telefony Samsung. Přece jen je totiž Samsung ve světě Androidu jednak takový bezpečný přístav skvěle fungujícího telefonu, ale i statusový prvek a pokud patříte do této statusové skupiny, nejspíš ohrnujete nos nad značkami jako Xiaomi, Realme, Oppo, OnePlus a další. V takovém případě Google pro vás může být stejná statusová alternativa umožňující vám navíc i vystoupit z davu a mít zase aspoň na nějaký čas něco originálního. Dostanete bezesporu velmi dobrý telefon. No jo, ale když se podíváte na aktuální cenu 14,5 tisíce, stačí vám jen nepatrný příplatek a rázem máte mnohem lepší Pixel 8. Ten je rozměrově menší, přitom má 6,2“ displej oproti 6,1“ u 8a, takže asi chápete, že mnohem tenčí rámečky. Dostanete ale také novou sadu letošních foťáků s mnohem větším hlavním senzorem, takže upgrade hlavně ve vytýkaných nočních snímcích.
Google Pixel 8a
Google Pixel 8
Nechybí také 18W bezdrátové nabíjení, místo 7,5W v 8a. To drátové je stejné, nic moc 27W u 4500mAh baterie, ale to se dá s ohledem na 7 letou podporu ještě tak nějak obhájit. Celkově mi ale připadá Pixel 8 jako mnohem lepší volba a pokud už pro vás není 2,5 tisíce příplatek tak bych bral spíš Pixel 8. Nebo pak existuje druhá varianta – počkat na nějakou akci a nebrat ani jeden telefon hned teď na začátku. Google totiž dokáže se svými cenami hodně zamávat a vzhledem k tomu, že vstupuje na náš trh, bude potřebovat se prosadit v rámci konkurence. Koneckonců už teď je cena Pixelu 8 sražená Googlem o 4 tisíce korun a protože třeba VIP účet u jednoho z českých obchodníků vlastní půlka republiky, není problém nakoupit telefony i mnohem levněji.