V oblasti konstrukce i vzhledu je na tom Y5 (2018) naprosto totožně jako jeho dražší bratříček Y6 Prime (2018). Máme tu tedy opět plastovou konstrukci, přičemž záda mají matnou úpravu, díky čemuž se nepatlají, a především telefon tolik neklouže a hezky sedí v dlani. Tomu ostatně přispívá i celkově menší konstrukce a displej, díky čemuž lze označit tento telefon jako relativně kompaktní zařízení. Navíc je zde také rám telefonu na rozdíl od Y6 matný, takže jsem měl v úchopu vždy větší jistotu než u dražších sourozenců s lesklým rámem. Tlačítka na boku jsou umístěna tak akorát a mají příjemný stisk. V dnešní době mi sice chyběla čtečka otisků prstů, ale jedná se telefon té nejlevnější třídy, takže to lze s přimhouřením oka odpustit.
Telefon za 3 tisíce nemůže mít tu nejlepší výbavu, ale musím říct, že ze všech letošních modelů řady Y, mi tento 5,45" IPS panel vadí nejméně. Ještě nižší cena totiž ospravedlňuje HD+ rozlišení mnohem lépe a velikost mi vyhovuje mnohem více. Rámečky jsou tenčí než dříve a barvy jsou vcelku výrazné, ale opět narážím na dva problémy, které provázejí zatím všechny telefony této rodiny. Příliš studená teplota barev v základu (doporučuji změnit v nastavení) a horší čitelnost na slunci kvůli nedostatečnému jasu.
Oba dražší modely řady Y spoléhaly zatím vždy, pro Huawei netradičně, na procesory Snapdragon namísto Kirinu. V tomto nejlevnějším kousku však už jej nenajdeme a dostalo se tentokrát na čtyřjádrový MediaTek MT6739. V AnTuTu však dokázal tento procesor občas dokonce předčít Snapdragon 425 v Y6 Prime (2018) a pravidelně se skóre pohybovalo kolem 47 000 bodů. MediaTek však zaostává lehce v grafice, a hlavně v RAM paměti, která tu má pouze 2 GB. Stejně tak interní úložiště má menší kapacitu 16 GB, ale naštěstí si můžete vždy rozšířit úložiště pomocí microSD karty až do kapacity 256 GB. Také baterie má relativně skromnou kapacitu 3020 mAh, ale to je pořád o 20 mAh více než má dražší model navíc ještě s větším displejem. To znamená, že Y5 si poradí s energií o něco lépe a vydrží vcelku snadno i dva dny běžného používání na jedno nabití. Jen pamatujte, že se telefon nabíjí relativně pomalu skrz microUSB. A zmínit musím určitě ještě systém v podobě Androidu 8.1 Oreo s nadstavbu EMUI, který běží bez větších záseků, ale otevírání aplikací a podobně telefonu nějaký čas vždycky zabere. A také ta spousta bloatwaru navíc v podobě her a podobně by tu být nemusela.
V úvodu jsem zmiňoval, že mě dokázal telefon dokonce i mile překvapit a tím překvapením je nepochybně právě hlavní 8Mpx foťák. Ten totiž častokrát vyfotil dokonce lepší a detailnější fotky než dražší Y6 Prime (2018), který jsem také zároveň testoval. Barvy jsou u Y5 saturovanější, ale ne příliš, snímky jsou častokrát detailnější, a především si vedl telefon překvapivě lépe ve špatném světle, kdy byly fotky detailnější i ostřejší. Protisvětlo či přeexponování je i zde problémem, takže nečekejte zázraky, ale tenhle foťák je zkratka lepší než u Y6 Prime (2018), jelikož je na ně větší spoleh. Fotky byly mnohem častěji ostré a vypadaly vždy použitelně. Přední 5Mpx kamerka není moc velká sláva, ale umí také slušné snímky, které nezaostávají za dražšími sourozenci.
Podle mě je tenhle levný drobek poměrně dobrým telefonem. Huawei Y5 (2018) stojí jen necelé 3 tisíce korun a za to dostanete slušný hardware, který vykazuje stejný výkon jako dražší stroje, foťák, byť 8Mpx, poráží i dražší sourozence, na výdrž baterie si nelze stěžovat a konstrukce je sice plastová, ale telefonu to stejně sluší. Za 3 tisíce bych nečekal nic skvělého, ale hlavní díky výkonům fotoaparátu ve srovnání s dražším Y6 na mě telefon zapůsobil. Samozřejmě je tu mnoho konkurence v podobě telefonu od Xiaomi, u kterých si stačí připlatit třeba jen 500 korun a dostanete více paměti a stejně tak je to i s nepatrně dražšími telefony od Motoroly, která nabízejí občas i Full HD displej. To jsou však stejně o něco dražší stroje, a tak bude největší konkurencí snad jen Honor 7S, který nabízí vesměs to samé, ale je o 200 korun levnější. Případně může Huawei zatopit i Nokia 3.1 s čistým Androidem, ale ta je opět o nějakých 500 korun dražší.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.