Většina z vás si stěžuje na design. Ano, nebyla to žádná pecka a v minulých letech si Sony šlo tak trochu svou vlastní cestou a hodně lidí jim vytýkalo zastaralý design. Teď po 5 letech přišla změna. Jedno je jisté, Sony konkurenci i nadále nekopíruje a tyto telefony od konkurence jasně poznáte. Výjimečně si dnes představíme Sony Xperia XZ2 i XZ2 Compact, protože až na velikost a pár drobností se jedná se o hardwarově totožné telefony. Oba mají kovové tělo, stupeň odolnosti IP68 a zatímco větší varianta se pyšní zády kryté luxusněji vypadajícím sklem, verze Compact se musí spokojit se zády plastovými a působí tak lacinějším dojmem než ve skutečnosti je. Záda obou přístrojů jsou zakulacená, což mě osobně poměrně vadí při psaní SMS u telefonu položeného na stole. Veškerá ovládací tlačítka najdete pohromadě na jedné straně a naproti nim se nachází pouze hybridní slot pro 2 SIMky nebo 1 SIMku a 1 paměťovou kartu. Pokud byste hledali reproduktor na spodní straně, hledali byste jej marně a v tomto místě se nachází pouze konektor USB-C. U Sony, jako u jednoho z mála výrobců pochopili, že hudba a přehrávání filmů je na mobilních telefonech důležité a umístili stereo repráky na přední stranu. Repráky hrajou nahlas a asi bych se nebál říci, že skvěle. Prožitek z hudby si na velké XZ2 můžete ještě navíc umocnit vibrační odezvou. Na MWC v Barceloně to bylo jedno z hlavních lákadel a musím uznat, že dojem třeba z prezentovaného Jumanji to opravdu umocnilo. Jasně, že kino to nenahradí, ale z pozice multimediální vybavenosti je to supr. Co už je ovšem horší, je absence zdířky na 3,5mm jack. Vystačit si tím pádem budete muset s přiloženým adaptérem nebo Bluetooth sluchátky. Audiofily však potěší podpora LDAC pro bezdrátový přenos hudby ve vysoké kvalitě, což pro smartphony v dnešní době rozhodně není běžné.
Poměr stran displejů u obou telefonů je 18:9. Velikost displeje menšího modelu je 5“, většího 5,7“ a kryje je Gorilla Glass 5. Asi není potřeba zmiňovat, že pozorovací úhly jsou u obou FHD+ displejů vynikající stejně tak, jako je to s čitelností na přímém slunečním světle. Pokud máte menší ruku, je pro vás přesně určena verze Compact. Na světě totiž nenaleznete mnoho výrobců, kteří by vyráběli takto malý telefon s tak velkým výkonem.
Po hardwarové stránce pohání oba telefony nejnovější a nejnašlapanější procesor Snapdragon 845 v kombinaci se 4GB RAM a 64GB je určeno pro uživatelská data. Dostatek výkonu potvrzuje i Antutu Benchmark, který se zastavil na hodnotě 267000. Nejnáročnější uživatelé se tím pádem mohou těšit na hraní her v plném rozlišení nebo využívání multitaskingu bez omezení. Moderní je dnes odemykat telefony obličejem. U XZ2 na tuto funkci zapomeňte a spolehnout se budete muset na klasické metody PINu, Gesta nebo otisku prstu. Čtečka otisků prstů je umístěna na zadní straně, je rychlá, i když ne tolik jako třeba u Huawei P20 a jediný problém mám s jejím umístěním u větší XZ2. Na můj vkus je prostě umístěna až moc nízko.
Jeden z mých největších problémů s telefony Sony v posledních letech byla kvalita fotoaparátu. Určitě nejsem sám, kdo každoročně od giganta na poli klasických fotoaparátu a dodavatele čipů konkurenci očekává o trochu lepší výsledky. Konečně po několika letech můžu s chladnou hlavou prohlásit, že došlo k poměrně znatelnému zlepšení. Nejde sice o zlepšení, kterým by Sony významně ohrožovalo Samsung, Google, Huawei nebo Apple, ale je to určitě krok správným směrem.
Sony se rozhodlo nenastoupit na rozjetý vlak trendu 2 nebo 3 fotoaparátů na zadní straně. To samo o sobě není špatné, Pixel 2 s jedním senzorem fotí totiž daleko lépe než většina konkurence s duálními foťáky. Se svými 19Mpx jsou telefony schopny zachytit velmi dobré snímky, pokud však máte k dispozici dostatek světla. Právě tím největším rozdílem oproti telefonům stejné cenové kategorie jsou fotky za šera. Kvůli cloně o hodnotě f/2.0 v kombinaci s velikostí pixelu 1.22µm, kde je v podobné cenové kategorii standard 1.4µm a Huawei P20 již zvětšil pixely na senzoru na hodnotu 1.55µm, budete muset s ubývajícím světlem buď zvyšovat ISO, což přinese do fotek více šumu nebo zvyšovat dobu závěrky, ale tím zase riskujete rozmazané snímky. S tím rozhodne nepomůže ani fakt, že v telefonu chybí optická stabilizace a spolehnout se můžete pouze na její elektronickou variantu.
S jedním senzorem je obtížnější dosáhnout efektu rozmazaného pozadí. Samostatná aplikace, která je navíc schovaná úplně na nepochopitelném místě, se o to musí snažit uměle, podobně jako na Pixel2. Výsledky ovšem nepřesvědčí a přechod z ostré části do rozostřené není postupný jako byste toho dosáhli opticky, ale v určitém bodě se to najednou zlomí ze žádné rozostřenosti do plné rozostřenosti a působí to opravdu divně. Škoda, že když víme jakých výsledků lze docílit s Pixel 2 se to nepodařilo u Sony.
Pří záznamu videa Sony částečně dohání to, co ztrácí u fotek. Výsledný záznam je jeden z nejlepších, který jsem za poslední dobu viděl. Možnost natáčení 4k HDR videa dělá divy. Škoda jen, že displej telefonu není 4k a plnohodnotně si jej tedy užijete až na televizi, která 4k HDR podporuje. Pro 4k můžete využít standardních 30 snímků za vteřinu nebo 60 snímků za vteřinu pro záznam ve fullHD. Bohužel dnes u konkurence najdete i v tomto směru lepší parametry.
Sony ale oproti konkurenci nabízí jeden z nejlepších zpomalených záznamů. U minulé generace bylo možné natáčet videa v HD rozlišení při 960 sn/s. Na stejnou hodnotu se dostal také Samsung Galaxy S9, ale Sony posunulo pomyslnou metu ještě dále a nově lze videa natáčet ve FULLHD při 960sn/s. Zkrátil se však bohužel maximální čas záznamu, kdy můžete zaznamenat 0,1 vteřiny do 3 sekund zpomaleného videa ve FULLHD. Alternativou může být i varianta 120 snímků za vteřinu, kde si můžete zpomalený úsek následně po dotočení videa libovolně upravit. Ve výsledku jsem raději používal režim 120 snímků, protože při 960 snímcích je velice obtížné správný okamžik zachytit. Co mě ovšem potěšilo při focení a využíval jsem to více, než jsem očekával, je dedikované tlačítko pro ovládání foťáku. Ano, ostatní telefony tlačítko spouště simulují přes tlačítka hlasitosti, ale u Sony je ovládání hlasitosti určeno pro zoom a dedikovaným tlačítkem spouště následně snímek exponujete. Drobná věc, ale neskutečně praktická.
Jedním z mála rozdílu mezi Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact je kapacita baterie. Větší Xperia XZ2 disponuje 3 180mAh baterií, varianta Compact má k dispozici 2 870mAh. Každopádně díky menšímu displeji spotřebuje méně energie a tím pádem doba používání u obou modelů je zhruba stejná. Počítejte, že při celodenním používání s komunikátory, telefonními hovory a sem tam nějaké streamované video budete končit pozdě večer někde s 15 % zbývající baterie a je jasné, že XZ2jky jsou odsouzeny ke každodennímu nabíjení. U větší varianty můžete navíc využít bezdrátové dobíjení, které bohužel verze Compact postrádá. Telefony řady Sony Xperia ZX2 samozřejmě podporují i rychlé dobíjení standardu Qualcomm QuickCharge 4/4+, avšak v balení je místo rychlonabíječky jen nabíječka obyčejná, podobně jako třeba u iPhone X.
Pokud bych měl XZ2jky shrnout, rozhodně si své místo na slunci zaslouží. Skvělé zpracování, nejnašlapanější procesor, odolnost proti vodě a prachu a jednoznačně skvělé vybavení pro multimedia. Za cenu 15 490 Kč u menší varianty a 19 990 Kč u větší varianty bychom ale přece jen čekali o trochu lepší foťák, podobně jako je to u Huawei P20, Samsung S9 nebo Google Pixel.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.