Přišel, byl viděn, zvítězil. Tak by se dal nazvat nový král na žebříčku nezávislého porovnávače DXO Mark. To je Huawei P20 Pro, který byl představen před měsícem v Paříži. Nám to nedalo a připravili jsme pro vás porovnání mezi Huawei P20 Pro a Samsung S9+, kde se podrobně věnujeme tomu, jak jednotlivé telefony fotí. Zaměřili jsme se na porovnání právě nejen fotek,ale i videa a zejména jeho stabilizace. Pokud nechcete zmeškat podobná videa, určitě se nezapomeňte ihned přihlásit k odběru našeho youtube kanálu.
První, čeho si všimnete je notch a 3 čočky
Už při prvním pohledu vás upoutají 2 věci: notch a 3 fotoaparáty. Co se týká notche, ten budete buď nesnášet nebo jej akceptovat. Milovat rozhodně ne. Já osobně vám mohu říct po půlročním používání iPhone X, že si na něj zvyknete. Huawei P20 Pro je koncipován jako bezrámečkový telefon, ale rámečky zde jsou poměrně výrazné a to nejvíce zespodu, kde je uložena čtečka otisků prstů. Dílenské zpracování je něco, co vás bude bavit. Ať již je to stupeň krytí IP67 nebo kombinace kovu a skla, umocněné barvou twilight, je jasné, že tento telefon si vás chytne. Nevýhodou lesklých zad je však bohužel extrémní náchylnost na opatlání. Na druhou stranu, je to trend a lesklý a vyleštěný telefon vypadá na stole v kavárně prostě skvěle. Ovládací prvky telefonu jsou standardní a co mě osobně moc netěší, jsou vystouplé, svislé kamery, díky kterým se telefon na stole při psaní sms kolíbá.
Podívejte se na video-recenzi Huawei P20 Pro
Displej
Displej o velikosti 6.1” a poměrem stran 18.7:9 disponuje maximálním rozlišením FHD+, které si ovšem můžete přepnout do chytrého režimu a telefon automaticky volí rozlišení za vás a šetří tím výdrž baterie, která má vysoce nadstandardní kapacitu 4000mAH a s trochou štěstí se dostanete I ke 2 dnům provozu. Pozorovací úhlý displeje jsou skvělé a jediné, co mi trochu vadilo byla až přílišná lesklost skla na sluníčku, což ale může být způsobeno již z výroby dodávaným ochranným sklem. Oproti Mate 10 Pro je displej vyroben technologií IPS a tím pádem bohužel na něm nelze zobrazovat hodiny a notifikace na vypnutém displeji. To však částečně nahradí notifikační dioda.
Jak je na tom výbava?
Výbava telefonu je přímo skvělá. Uvnitř tiká processor Kirin 970, který sice není nejnovější, ale jeho výkon rozhodně dostačuje na veškeré dnešní potřeby. V Antutu benchmark jsme naměřili 206000 bodů, což je zhruba o 20% pomalejší než Samsung S9, ale v praxi to opravdu stěží poznáte. Procesoru sekunduje 6GB operační paměti a 128GB je připraveno pro vaše uživatelská data. Pokud by to někomu nestačilo, má smůlu, protože paměťovou kartou telefon rozšířit nelze. Po softwarové stránce P20 Pro pohání Android 8.1 s nadstavbou od Huawei, která mi osobně sedí o trochu lépe než Experience od Samsungu. Chod telefonu se mi zdá v tomto případě prostě plynulejší. Stejně jako u P20, disponuje i P20 Pro odemykáním otiskem prstu nebo obličejem a i zde vyhrává P20 nad S9 na plné čáře. Odemknutí zejména obličejem je oproti S9 bleskurychlé. Když už jsme u porovnání s S9, zde naopak P20 Pro chybí jack na sluchátka a spokojit se budete muset s přiloženým USB-C adaptérem. Pro hlasitý poslech hudby jsou určené vestavěné stereo reproduktory, které jsou fajn, ale na nejvyšší hlasitost přece jen trochu rezonují.
Telefon s nejlepším foťákem na světě podle DXO Mark
3 čočky nenechají nikoho na pochybách, že P20 Pro útočí ve fotoaparátu na mety nejvyšší. Pokud vás zajímají parametry, jedná se o kombinaci 40MPX se světelností f/1.8, 20MPX se světelností f/1.6 a 8MPX teleobjektivu s optickou stabilizací a světelností f/2.4. Důležité je ještě poznamenat, že velikost jednotlivého pixelu je o 10% větší než u konkurence, což se projevuje zejména v noční fotografii. A noční fotky vypadají opravdu impozantně, protože P20 Pro dokáže i ve tmě zachytit neuvěřitelné detaily. Skvěle vypadají i denní fotky a využít můžete až 5 násobný zoom bez ztráty kvality. Abych ale jenom nechválil, telefon nedisponuje focením v režimu 16:9 a dynamický rozsah zrovna nepřesvědčuje. Fotky západů slunce zadním fotoaparátem přimo do protisvětla bych rozhodně na jedničku neoznačil a u předního fotoaparátu se snad o dynamickém rozsahu nedá ani hovořit. Naopak bych Huawei pochválil za portrétní režim a to díky nově implementovanému tepelnému sensoru, který dokáže lépe oddělit váš obličej od pozadí a tím docílit lepšího bokeh efektu.
AI režim, neboli umělá inteligence detekuje až 19 scén od modré oblohy přes zeleň až po kočku a podle detekované scény upravuje výslednou fotografii. To je ovšem někdy kámen úrazu, protože zkrátka obloha je až nepřirozeně modrá a zelená zas nepřirozeně zelená. Holt v Huaweii musí něco krásného ještě vylepšit – ale to ostatně dělají všechny čínské značky a pro nás evropany pak výsledná fotka vypadá až trochu moc kýcovitě. Buďte však v klidu, v režimu Pro je vše na vás a výsledky jsou fantastické. AI však nemá za úkol vylepšovat jen obrázek, ale třeba i pomáhat i ve stabilizaci při videu. Za dobrého osvětlení funguje elektronická stabilizace veskrze dobře, o poznání hůře pak za snížených světelných podmínek. A když už jsem u natáčení videa, zde mám jednu zásadní výtku. Koho napadlo umístit vypínání zkrášlujícího režimu na opačnou stranu obrazovky než úroveň zkrášlení? Nechápu. Bez vypnutí této naprosto zbytečné funkce totiž nebudete schopni natáčet přední kamerou ve FULLHD, tak pozor na to.
Jste zvědaví, jak fotí Huawei P20 Pro?
Ať tak, či tak, Huawei P20 Pro je jednoznačně jeden z nejlepších fotomobilů současnosti. Jestli úplně nejlepší, určitě se podívejte na naše porovnání s S9+. Nezapomeňte nás tedy sledovat nejen tady, ale třeba i na Instagramu, kam průběžně některé fotografie umisťujeme.
Prohlídněte si P20 Pro zblízka
No a co si vy myslíte o novém Huawei P20 Pro? Připadá vám cena 21.990,- úměrná výbavě a koupili byste si takový telefon? Podělte se s námi o váš názor v komentářích.