Pokud chcete pořádné, kvalitní a srozumitelné audio bez šumu, je vždy lepší to řešit nějakým externím mikrofonem.
Nejprve si ujasněte, k čemu budete takový mikrofon používat
Asi nejdůležitější je opravdu si ujasnit, k čemu takový mikrofon budete používat a podle toho zvolit jeho balení. K dispozici jsou totiž celkem tři varianty. Základní samostatný mikrofon, který se hodí pro všechny, kdo nemají úplně peněz nazbyt a stačí jim základní varianta pro připojení k mobilnímu telefonu přes Bluetooth. Za tuto verzi dáte 2 590Kč. Limitovaní jste pochopitelně technologií Bluetooth na mobilním telefonu jak v rámci kvality zvuku, tak i celkového dosahu, který může být v nezarušeném prostředí kolem 10-20 metrů. Pochopitelně oba neduhy je možné vyřešit samostatným nahráváním do těla mikrofonu a pak obě zvukové stopy sesynchronizovat později. Všichni ale víme, že tohle je spousta práce navíc a to nikdo nechce. Vyšší varianta, za kterou už si připlatíte na konečných 5 690 Kč v sobě, kromě mikrofonu, obsahuje i přijímač. Ten si můžete připojit buď do sáněk blesku na digitálním fotoaparátu nebo připojit prostřednictvím USB-C či Lightning konektoru ke svému mobilnímu telefonu a dostat tak jednak vyšší vzdálenost (až 250 metrů), ale také kvalitnější záznam zvuku. Ten totiž probíhá mezi přijímačem a vysílačem na vlastním protokolu a do mobilního telefonu už pak vstupuje stejně, jako kdybyste připojili jakýkoli drátový mikrofon. No a konečně poslední a nejvyšší verze za cenu 8 890 Kč nabídne sadu přijímače, 2 mikrofonů a nabíjecího pouzdra a to celé v krásném, koženém obalu alá DJI Osmo Pocket 3. Klopový mikrofon je pak ke všem variantám prodáváno jako volitelné příslušenství samostatně.
Ovládání probíhá intuitivně skrz dotykový displej
V případě, že si vyberete prostřední i nejvyšší variantu se samostatným přijímačem, veškeré ovládání a nastavení probíhá pomocí dotykového displeje v kombinaci s rolovacím kolečkem. To je příjemná změna oproti původní verzi a ideální řešení pro ty, kdo mají velké ruce. Pochválit musím i nový firmware, který v další verzi přinesl možnost automatického vypnutí vysílačů v případě, že dojde k přerušení spojení. Typicky tedy pokud třeba připojený digitální fotoaparát automaticky vypne přijímač a spojení mezi příjímačem a vysílačem se pak na delší dobu rozpadne. Nestane se vám tak, že byste zapomněli na oportovaných osobách vypnout mikrofony a ty se po nějaké delší době vybily.
Jak je na tom výdrž?
Tím se vlastně dostávám i k celkové výdrži. Jak přijímač, tak vysílač je schopen provozu bez přerušení po zhruba 6 hodin a dockovací krabička dodá ještě dalších 12 hodin na celkových 18 hodin na plné nabití. V praxi pochopitelně záleží na spoustě faktorů a způsobech použití. Jinou výdrž dostanete v interiéru a jinou, pokud budete natáčet venku při nulových teplotách. Pro profesionální použití je ovšem jedna nesporná výhoda na straně přijímače. Ten má na sobě USB-C port, který můžete využit pro externí nabíječku či powerbanku a na různých narigovaných kamerách pak mít prakticky neomezenou dobu provozu.
Použití na fotoaprátu
Pokud jste použivali původní DJI Mic 1 jak pro fotoaparát, tak pro mobilní telefon, záhy jste zjistili, že je poměrně otravné neustálé přehazování spodního konektoru mezi sáňkami a konektorem telefonu. Ten totiž řešil způsob vstupu zvuku. U DJI Mic 2 už tohle řešit nemusíte. Adaptér do sáněk fotoaparátu je přidělaný na přijímač neustále a pokud nestřídáte Lightning nebo USB-C, nemusíte se zaobírat už vůbec žádným vyměňováním konektoru. Do fotoaparátu je pak vstup zajištěn buď vstupem skrz USB-C, ale v drtivé většině každý pravděpodobně použije přibalený kabel na 3,5mm jack.
DJI Mic 2 našima očima
Použití na mobilním telefonu
Asi jediná nevýhoda, kterou jsem zaznamenal, zrovna při mém způsobu použití, je krátký USB-C konektor, když využíváte přijímač s nějakým robustnějším krytem. Třeba v krytech od Peak Designu je připojení příjímače problém. Kryt je zkrátka moc tlustý a konektor moc krátký. Naopak kryty od Pitaka jsou v tomto ohledu naprosto bez problému.
Jak je na tom zvuk?
Pochopitelně zde v článku vám úplně nepopíšu, jak je na tom zvuk, ale určitě doporučuji zhlédnout mojí recenzi na YouTube, kde si můžete udělat představu o tom, jak na tom DJI Mic 2 je i v porovnání s původním DJI Mic. Upozornil bych tak v tomto článku zejména na 2 důležité věci a to, že v základním nastavení je použitý ve výchozím režimu tzv low-cut filter určený pro odrušení okolního hluku, respektive potlačení nežádoucích frekvencí, ale někdo by mohl považovat pak výstup až za příliš "zahuhlaný". Toto nastavení je fajn použít pouze za předpokladu, že se vám se zvukem už nechce dále pracovat. Pro ostatní případy je dobré low-cut vypnout a vyřešit jeho použití a hlavně intenzitu např v Adobe Premire pomocí high-pass filtru. Druhá fajn novinka je pak 32 bitový zvuk, který vám umožní opět v postprodukci lepší zpracování zejména s ohledem na peaky a tím ustřižené vysoké hodnoty, které by se jinak ztratily. Ve zkratce 32 bitový zvuk má větší dynamický rozsah než ten 24 bitový použitý u původního DJI Mic a je to něco jako v analogii fotografie fotit do JPG nebo do RAW. Pokud exponujete naprosto správně, stačí vám bez problému JPG. Pokud ale potřebujete pracovat v postprodukci s vyvážením bílé, vytahovat více stíny, potlačovat světla, pracovat s barvami atd, je focení do RAW mnohem lepší volba. Podobným způsobem vám pak daleko více informací zaznamená 32 bitový zvuk a prakticky tak eliminuje jakékoli "clipující" audio.
Vzít či nevzít a pro koho DJI Mic 2 je?
Na to si pochopitelně musí odpovědět každý sám. Já, jako profesionál zabývající se videem, jsem zvolil nejvyšší variantu i s ohledem na možné budoucí rozhovory. U vlogerů, YouTuberů nebo koneckonců u všech, kdo chtějí mít ať už na mobilním telefonu či digitálním fotoaparátu je zvuk opravdu důležitou a nedílnou složkou a bude pravděpodobně záležet pouze na velikosti peněženky. Osobně bych se tak vzhledem k možnostem asi nejvíc rozhodoval mezi variantou s jednim nebo dvěma mikrofony, ale určitě zvolil tyto varianty i dedikovanými přijímači. Dostanete tak mnohem kvalitnější zvuk bez dodatečné práce se synchronizací. Jak ale říkám, rozhodnutí je na vás.