Design
Zenfone zraje jako víno. Vloni jsme se dočkali u Zenfone 9 obrovského posunu k plnohodnotné konkurenci pro Samsung Galaxy S22 a i když devítka v pár drobných detailech zaostávala, musím říci, že v letošním roce ASUS u nové desítky onu pomyslnou hranici k aktuální Galaxy S23 ztenčil na takové minimum, že opravdu budete váhat, po kterém z nich skočit. ASUS totiž jednotlivé výtky poslouchal, na drobnostech zapracoval a v některých ohledech dokonce Galaxy S23 i překonává.
Po designové stránce ovšem nic zásadního oproti loňsku nečekejte. Jde pořád o kompaktní provedení s rovnými hranami, nepatrně odlišným lemem kolem foťáků a ke klasické černé, bílé, červené a modré přibyla ještě jedna, mintově zelená barva, jejíž povrchová úprava působí na omak dojmem dost podobným jako samotná papírová krabice telefonu. ASUS se totiž dal po vzoru dalších výrobců na cestu recyklovaných materiálů, a tak kromě kompletní recyklovatelné krabičky bez plastových pytlíčků, fólií, vsadil také na recyklovatelné materiály na telefonu. Tedy až na skořepinový kryt telefonu, což už sice moc ekologické není, ale vzhledem k tomu, jak je ASUS u nás laxní v dodatečném dovozu dokoupitelného příslušenství, možná buďme rádi, že v krabičce je.
V ruce Zenfone 10 působí skvěle a protože je opravdu malý na výšku a na šířku tenčí než Samsung Galaxy S23 nebo Xiaomi 13, tak jej bez problému zvládnete ovládat i jednou rukou.
V ruce pak nový Zenfone 10 působí skvěle a protože je opravdu malý na výšku a na šířku tenčí než Galaxy S23 nebo Xiaomi 13, tak jej bez problému zvládnete ovládat i jednou rukou. Už z loňska nechybí ochrana IP68 a na strunku štěstí někomu zabrnká i přítomnost zdířky na 3,5mm Jack. Pouze jediné, co by mohlo někoho překvapit při tak kompaktních rozměrech telefonu s 5.9" displejem je váha. Vemte si, že takové Xiaomi 13 Lite s 6.55" displejem je o gram lehčí než Zenfone 10. Na druhou stranu Zenfone 10 se svým kovovým rámem vypadá hodně bytelně.
Displej
Displej se od loňského modelu Zenfone 9 nezměnil vůbec. Pořád jde o 5.9" AMOLED se 144Hz obnovovací frekvencí se svítivostí až 1100 nitů v peaku v automatickém nočním režimu a chráněným sklem Gorilla Glass Victus. Za mne asi největší slabina jinak skvělého telefonu.
Nyní pozor, neberte to špatně – displej je stále velmi dobrý, ale konkurence v podobě Xiaomi 13 či Galaxy S23 se posunula za rok zase dál směrem k větší paletě barev, lepší svítivosti, Dolby Vision nebo dynamickému pádu obnovovací frekvence. Z těchto nadstandardů je u Zenfonu 10 k dispozici pouze HDR10+ ovšem bohužel bez certifikace v Netflixu. V YouTube ovšem běží HDR parádně, a právě při FHD rozlišení na vás ten 5,9" displej bude působit neskutečně jemně. Škoda, být tu aspoň LTPO pro dynamický pád obnovovací frekvence a tím pádem šetření baterky, byla by to fakt bomba. Na druhou stranu má ale displej spoustu možností nastavení od těch klasických věcí jako volba obnovovací frekvence, přes nastavení tónů barev, ale také styl ovládacího panelu nebo detailní nastavení rychlostí animací – Kdybyste preferovali rychlost vykreslení před hezkými animacemi nebo naopak.
Baterie a výdrž
Tam, kde totiž strčí Zenfone 10 do kapsy jak Xiaomi 13, tak Galaxy S23 je výdrž na 1 nabití. Už vloni jsem vynášel Zenfone 9 do nebes za výdrž, a letos se to díky optimalizaci a pochopitelně Snapdragonu 8 Generace 2 posunulo ještě dál. Přímou porovnávačku s Galaxy S23 si nechám na později, ovšem až 7hodinová výdrž na 1 nabití mě doslova zaskočila. Vloni jsem se dostával někam k 6-6,5 hodiny, ale 7 hodin zapnutého displeje? O tom by si fakt mohli nechat zdát i výrobci s mnohem většími telefony, kde máte daleko více místa na to, abyste do nich vměstnali mnohem větší baterku. 4300mAh hodin u Zenfonu 10 je stejných jako vloni, 30W drátové nabíjení také, ale pozor! Pokud někdo vloni ohrnoval nos nad tím, že kompaktní vlajka bez bezdrátového nabíjení stojí za prd, tak voala – ASUS vyslyšel naše volání a v letošním roce nechybí 15W bezdrátové nabíjení, což je možná i důvod pro lehounce vyšší váhu.
Další pecka věc jsou doplňkové funkce, které nevidíte na první dobrou a určitě je dobré o nich vědět. Nadstavba ASUSu se totiž tváří celkem lehkým dojmem, ale chyba lávky. Když se ponoříte do hloubky menu, zjistíte, že v menu baterie se skrývá spousta dalších možností, jak si telefon přizpůsobit, aby vám vydržel ještě déle. Můžete si zvolit různé režimy výkonu, zapnout adaptivní režim baterie, nastavit si automatický práh, pod který když klesne kapacita, zapne se ultra úsporný režim a vy vydržíte ještě déle, ale také si zapnout plánovanou úsporu energie pro nějaký časový úsek, což se hodí třeba, pokud jedete na víkend bez nabíječky. A světe div se, já jsem se dostával se Zenfonem 10 i na dvoudenní výdrž, takže je to naprosto reálná situace. Pokud patříte mezi ty, kteří mění telefon jednou za 5 let, pak určitě musíte zabrousit do dalšího menu – péče o baterii, kde po zapnutí funkcí jako stabilní nabíjení, plánované nabíjení nebo snížením hranice maximální úrovně nabití posunete životnost baterie o měsíce, možná i roky dopředu.
ASUS Zenfone 10
Hardware
Po hardwarové stránce už to být lepší ani nemůže. Snapdragon 8 Generace 2 v kombinaci s LPDDR5X paměťmi a UFS 4.0 úložištěm. Co chcete více? Aby se to nehřálo? A nehřeje, buďte úplně v pohodě. I když jsem mobil používal v těch typických scénářích pro tento typ telefonu – focení, natáčení, brouzdání po videích na Instagramu, lehké zahřátí jsem vnímal, ale to je asi všechno. Na hraní je na mě taková obrazovka malá včetně logicky menších ovládacích prvků, takže pak se trefovat do malých on-screen tlačítek jde hůře, a tak na hraní je stejně lepší zvolit úplně jiný telefon.
Stejně tak to chce chvíli tréninku při psaní na klávesnici. Je potřeba si zvyknout, že pracujete na menším displeji a tím pádem ze začátku se občas překliknete sem, občas tam. Ženy s drobnějšími prsty mít problém nebudou, naopak, jestli jste pořádný hromotluk, asi bych zvolil telefon s větším displejem.
Software
Zenfone 10 běží na Androidu 13 a tou nejzásadnější slabinou, oproti například Galaxy S23, je pak softwarová podpora. ASUS garantuje pouze 2 roky velkých aktualizací a 4 roky bezpečnostních záplat, což ve chvíli, kdy Android 13 vystřídá za 2 měsíce Android 14, navíc když jde o 20tisícový telefon, je trochu škoda.
Abych ale jen nekritizoval, rozhodně pochválit musím velmi dobrou haptiku a rozšířenou funkčnost zapínacího tlačítka, které si můžete namapovat na mnohem více akcí pro 3 hlavní gesta. Podržení, double click a potažení. To znamená, že třeba na double click si nastavíte spuštění Instagramu, na potažení dolů notifikační a ovládací centrum a na podržení třeba svítilnu. A ještě jedna šikovná funkce – dvojklik z uspaného telefonu pustí foťák a rovnou vyfotí fotku. Ideální pro ty z vás, kdo máte malé děti a rychle chcete zachytit probíhající okamžik dříve, než pomine.
ASUS Zenfone 9
ASUS Zenfone 10
Fotoaparát
U foťáků nedošlo prakticky k žádné hardwarové změně. Jde o dvojici hlavního 50MP objektivu IMX766 s šestiosou gimbalovou stabilizací, který doplňuje 13MP širokoúhlý objektiv. Jediná změna spočívá v přední, vylepšené 32MP selfie kamerce, nahrazující původní 12MP a fotky jsou opravdu mnohem lepší kvality než vloni. Se zbylými dvěma objektivy už to bohužel tak skvělé není, ale dobrou zprávou je, že na vině by mohla být první verze software, s kterou jsem telefon dostal na testování. Až tedy přijde Zenfone 10 za nějaký měsíc do rukou svých zákazníků, všechno by se mohlo dramaticky zlepšit. A to opravdu nemluvím do větru, protože jestli si vzpomínáte na loňské porovnání Zenfone 9 vs Galaxy S22, oba telefony si byly vyrovnanými soupeři.
A kde tedy jsou slabiny? V tom, že se ne vždy můžete spolehnout na to, že dostanete tu nejlepší možnou fotku. A nejde o nějakou specifickou scénu. Podívejte se na různé scénáře. Rusovláska na akci ASUS v interiéru – stačí přiblížit na 100% a výsledek vidíte sami, pán grilující maso pro změnu venku nebo obloha za plného jasného dne na dvou místech vzdálených od sebe 800km. Ne, to není náhoda, to je pravděpodobně nějaký bug při processingu fotek z obou objektivů, který se zkrátka objevuje moc často na to, abych nad tím dokázal mávnout rukou. A nezůstává jen u ztráty detailů, dost často jsou fotky z obou foťáků i nekonzistentní v rámci podání barev. Hlavní objektiv má tendenci dost často exponovat oblohu do tyrkysové místo modré a širokoúhlý objektiv to občas přežene s HDR.
Dříve než ale Zenfone 10 odsoudíte, berte to tak, že opravdu testuji s úvodní verzí firmware a koncem července, kdy jde telefon do prodeje, vše může vypadat zase dramaticky jinak. Koneckonců, pořád mi na stole leží malá Galaxy S23, takže počkám nějaké 3 týdny a v půlce července vám zkusím oba telefony ještě porovnat v rámci foťáků, abyste viděli ony rozdíly a nekupovali zajíce v pytli. Šance na změny tedy v kvalitě jsou.
Co se ovšem od loňského roku nezmění jsou 2 věci. Zaprvé ASUS odstranil ze širokoúhlého foťáku autofokus, takže s makrem máte smůlu a zadruhé širokoúhlý objektiv je pořád ten spodní. Pokud tedy telefon držíte pohodlně a bezpečně tak, aby vám nevyklouznul, dost často skončíte s fotkou i s prstem. Abych ale jen nekritizoval, často se povede i hezká fotka jak na hlavním, tak širokoúhlém objektivu a za hodně slušnou pak považuji paradoxně večerní fotku, kde je sice processing pořád patrný, při 100% zoomu se nejedná o úplný zázrak, ale na to 50% tady rozhodně není vidět tolik chyb jako za denního osvětlení. Pokud tedy nekoukáte na fotku na 80" televizi ze 2 metrů, ale na mobilu nebo na počítači, bude se vám expozice večerních snímků určitě líbit.
Pro kreativní nadšence pak přidal ASUS pár speciálních režimů s prodloužením expozice projíždějících vozidel, světelných zdrojů, tekoucí vody, rozmazání davu lidí nebo stopy hvězd. Někdy se to podaří lépe, někdy hůře. Kromě hvězdné oblohy, na kterou už doporučuji stativ, pak zvládnete všechno v pohodě i z ruky.
Video
Co ovšem musím pochválit je video a tady se skvělá gimbalová stabilizace projevila na plné čáře. Úžasně plynulé, netrhané, opravdu, jak kdybych měl telefon ještě na nějakém osmu. Skvělé je, že tohle funguje navíc ještě lépe díky novému AI stabilizačnímu režimu, který detekuje, jak moc je obraz nestabilní, lehce přizoomuje, aby měl prostor pro další elektronickou stabilizaci a výsledkem je takhle skvěle stabilní video. K videu mám snad jen jednu jedinou výtku. Proč nemůžu natáčet ve 4K60 i na širokoúhlý senzor, kde si musíte vystačit maximálně 30 snímky? Kamerka má dostatečné rozlišení, procesor zvládne i 8K, tak proč ten zámek na 30 snímků?
Závěrečný verdikt
Pro kompletnost recenze ještě musím pochválit velmi dobrý zvuk stereo reproduktorů naladěný od Diracu, stejně jako přítomnost bezztrátového AptX Losless audio kodeku a nebýt chybek ve foťáku, řeknu okamžitě, berte všemi deseti. Mohu říci, že zatím jsou to oproti svému předchůdci dva kroky dopředu a jeden do strany nebo možná i jeden zpět, když vezmu do úvahy odstranění autofokusu ze šíra. Každopádně ony 2 kroky v podobě mnohem lepšího procesoru s následnou mnohem lepší výdrží a bezdrátové nabíjení je něco, díky čemuž se Zenfone 10 může rovnat i s těmi nejlepšími vlajkami. A až doladí ještě výstup z foťáku, má Galaxy S23 opravdu vážného konkurenta, kterému chybí jen podpora DeXu, eSIM a třetího plnohodnotného foťáku. Na druhou stranu je Zenfone 10 i levnější. V základní konfiguraci 8GB/128GB včetně UFS 4.0 úložiště vás vyjde na 19 490 Kč oproti Galaxy S23 za 21 tisíc korun, která má ovšem starší UFS 3.1 a za maximální variantu 16GB/512GB pak zaplatíte 23 490 Kč. Pro úplnost ještě uvádím, že dostupnost by měla být koncem července a v době předobjednávek od 29.6. do 30.7.2023 si pro své zákazníky připravil ASUS i startovní akci, kdy ušetříte 1 111 Kč.
- Kompaktní design
- Skvělá výdrž baterie
- Nejlepší možný procesor na trhu (SD 8 G2)
- Certifikace IP68
- Působí robustním dojmem
- Větší rámečky
- Displej bez dynamického pádu obnovovací frekvence
- Pouze 2 fotoaparáty
- Nepřesvědčivé fotky na svou kategorii
- Mezigeneračně odebraný AF ze širokoúhlého senzoru