Doby, kdy jsem ultimátně pařil na Gameboyi, Atárku, Amize a na prvních písíčkách Prince of Persia jsou nenávratně pryč a doba se posunula úplně někam jinam. Už to není kopírování her po kámoších, herní průmysl je dneska neuvěřitelný gigant s obratem jak dva rozpočty celého Česka a přitom právě hry na mobilních telefonech si z něj ukrajují rovnou půlku. Není divu, že někdo tak obrovský jako je ROG představilo už čtvrtou generaci svého oblíbeného herního telefonu.
Pokud si teď říkáte, že vám číslo ROG 5 a čtvrtá generace trochu neštymuje, buďte v klidu, nic jste nezaspali. To jen v Číně je čtyřka něco jako u nás pátek třináctého a tak se jí rozhodli jednoduše vypustit a my teď máme skoro po nějakých 8 měsících hned dalšího nástupce. Je jasné, že za tak krátkou dobu asi nemůže nikdo čekat nějaké zásadní inovace a tak tohle bude docela hodně jednoduchá recenze. V každém případě je tu ale i pár vylepšení, které byste určitě neměli přehlédnout.
Stejně jako každý rok, ASUS staví svůj herní telefon na pěti pilířích – výkon, displej, exkluzivní výbava pro hráče, baterie a celý ekosystém. Všimněte si, že třeba foťák vůbec nikde nezazněl. Prostě věc, která tu z povahy mobilního telefonu je je, ale pro hraní není vůbec podstatná. Takže hned první inovací je výkon. Ten je zase po roce brutální a nekompromisní a spoustu ostatních telefonů strčí jednoduše do kapsy. Samozřejmě svůj prim hraje nový 5nm Snapdragon 888 od Qualcommu doplněný tou nejrychlejší DDR5 RAMKOU a UFS 3.1 úložištěm.
Hrubý výkon je sice fajn, ale důležité je, aby se dal udržet také po delší dobu. Přece jen hru si nepustíte jen 5 minut, ale naopak se do ní ponoříte a hrajete klidně pár hodin v kuse a to už dokáže rozpálit jakýkoli telefon. A asi víte, jaké problémy měl třeba vloni Samsung třeba po 20 minutách hraní, kdy se celý systém přehřál, následně zpomalil výkon, aby se mohl uchladit a hry se začaly nepříjemně sekat. U ROG 5 nic takového nehrozí.
Jednak už uvnitř telefonu je parní chlazení a komu by to nestačilo, k dokoupení je i za nějakých 15 stovek externí větráček. Ten sice u minulých verzí byl v balení, ale podle ASUSu jej téměř 50% uživatelů vůbec nepoužívalo a tak se rozhodl jej vyndat. Možná třeba teď po vzoru Applu kvůli ekologii, kdo ví. Každopádně pokud byste náhodou přemýšleli nad tím použít svůj starý větráček od minulého ROG Phonu, máte smůlu. ASUS po letech změnil druhý konektor a tak právě větráček nebo display dock atd z dalších verzí už sem prostě nepřipojíte.
A ano, je tu druhý USB-C konektor, protože pokud hrajete hry a držíte telefon v landscape režimu, logicky by jakýkoli napájecí kabel z boku zbytečně překážel. Stejně tak nehledejte z vrchu ani zespodu žádné repráky. Ty jsou pěkně v trochu širším čele a bradě, míří přímo na vás, jsou o 35% větší než vloni a hrajou naprosto úžasně. Dokonce i Dxo Mark, kterému já osobně v jeho testech nevěřím ani nos mezi očima, vyhodnotil ROG 5 jako nejlepší telefon na zvuk.
Tohle totiž okecat fakt nejde a výjimečně se s jejich verdiktem ztotožňuju. Klidně si majitelé nejlepších iPhonů a Samsungů mohou poměřovat pindíky, co jim hraje líp, pak ale dorazí na party ROG 5 a rázem všichni sklopí ocasy a s ostudou se odporoučí pryč.
Druhým pilířem je displej. Ten se sice nezměnil tak zásadně, ale přece pár vylepšení by se našlo. Předně, jde o 6,78“ velký Super Amoled s FullHD+ rozlišením vyrobený Samsungem, kde než třeba svítivost na slunci jsou důležitější jiné věci. Třeba 144Hz obnovovací frekvence s 300Hz vzorkovací frekvencí, super rychlá odezva na dotyk, přesné barvy a certifikace HDR 10+, což jsou vlastnosti, které při hraní oceníte daleko víc než vysokou světelnost.
Přece jen, kdo bude v létě na poledním slunci pařit hry. Na druhou stranu i tak se mezigeneračně světelnost trochu zlepšila. Kam dál mimochodem ASUS od letoška zamířil svou pozornost je snaha o ochranu vašich očí před modrým světlem jak u svých notebooků tak právě i u nového ROG 5. To se hodí obzvlášť pro ty, kteří stráví půlku života čučením do monitoru nebo displeje telefonu.
Teď přichází na řadu exkluzivní výbava pro hráče. Tím mám na mysli něco, co jiný telefon nemá. Třeba právě druhý port pro nabíjení o kterém jsem už mluvil doplňují z vrchní strany speciální senzorická tlačítka s citlivostí na sílu tlaku. Ta si můžete třeba v Asphaltu klidně namapovat na brzdu a plyn a v jiné hře zas na něco jiného Takový doping oproti standardnímu ovládání her.
Nastavíte je v herním džinu a komu by byly 2 málo, ten může ještě každé z nich rozdělit navíc na další 2. V džinovi pak máte možnost v průběhu hry měnit jas displeje, obnovovací frekvenci displeje, monitorovat výkon procesoru, fpska, teplotu, nahrávat obrazovku nebo sestavovat třeba už komplexní makra do her. Pro detailnější nastavení celého systému pak slouží aplikace Armoury Crate, kterou možná znáte z desktopových počítačů. Letos změnila skin, je ještě propracovanější a umožňuje vám měnit celé výkonostní režimy zařízení.
Na hry je určený režim Xmode, který se pak automaticky přepne ještě do Xmode+ když nasadíte ROG větráček. Jaký mají vliv jednotlivé režimy na celkový výkon nebo spotřebu baterie pak vidíte v přehledném vrchním grafu. Poslední z režimů je navíc plně konfigurovatelný uživatelem. Nastavit jdou i takové detaily jako třeba kombinace 2,4 i 5GHz Wifiny s klasickými daty přes operátora pro nižší latenci ve hrách, samozřejmě obnovovací frekvence, můžete ladit výkon grafiky, paměti, procesoru, řízení teploty atd.
Těch nastavení je tolik, že si klidně vydržíte jen se samotným Armoury Cratem hrát klidně celé odpoledne. V této aplikaci se totiž konfigurují i jednotlivé profily nainstalovaných her, stejně tak i zadní podsvětlení loga na zádech vycházející z designové linky Anime Matrix displejů na noteboocích ROG. Jestli tedy máte třeba loňskou G14tku, ROG Phone 5 tak zapadne dokonale do této rodinky.
Na dlouhé hraní je logicky potřeba i pořádně velká baterka. Od loňska se sice nic nezměnilo v její šestitisícové kapacitě, ale přepracovaný byl kompletně power management, což je za mě super. Konečně je tady i režim průběžného udržování kapacity, takže nemusíte přebíjet baterku, ale jen zapojíte kabel nabíječky a hrajete klidně 12 hodin v kuse právě jen jakoby z kabelu. Subjektivně se hodně zlepšila i celková výdrž na 1 nabití. Já osobně jsem se vůbec nehlídal a bez problému jsem vydržel víc jak 2 dny.
A to jsem viděl 3 filmy na Netflixu, sem tam sledoval Youtube, zahrál zhruba pár kol Asfaltu, prošel si úvodní část ASUSem doporučovaného Genshin Impactu, z kterého mimochodem máte ještě lepší zážitek, když připojíte nově představená sluchátka ROG Centra 2 Core a samozřejmě také běžně telefonoval a poslouchal podcasty. Zkrátka, výdrž je úžasná a pokud byste nastavili navíc i nabízený stamina režim baterky, klidně byste možná i 4 dny dali. Tohle je za mě power management zvládnutý na jedničku.
Tím se pomalu dostávám, podle ASUSu, k pátému poslednímu pilíři a tím je celý ekosystém a je to vlastně to, na co jsem narážel v úplném úvodu videa. ROG Phone 5 by totiž bez svého dalšího příslušenství byl jen dalším telefonem s přetaktovaným výkonem. Trochu mě mrzí, že takové specialitky jako Wigyc dock nebo Twinview dock s dvěma displeji už ASUS pro letošní model nepodporuje a nové zatím nepředstavil, ale i tak třeba s dokoupitelným gamepadem Kunai najednou získává hraní na mobilu naprosto nový rozměr.
Nemusíte už nahmatávat ovládací prvky na displeji zhruba tam, kde si myslíte, že mají být, ale nasadíte na telefon speciální kryt, do kterého pak z obou stran nasunete gamepad a z ROG Phone máte takový Nintendo Switch. Rázem pak bez jakéhokoli tréninku posunute svůj sklil ve hrách minimálně o úroveň dopředu a vyhrávat spoustu her s prstem v nose nebude žádný problém.
Trochu zákeřný doping vůči těm, kteří gamepad nemají, ale co není v amatérském světě zakázáno, je dovoleno. Ne každá hra podporuje Gamepad nativně, třeba právě Asfalt ano, Genshin Impact ne, ale právě přes aplikací herního džina namapujete gamepad na ovládání displeje a můžete pařit.
Z minulého příslušenství je snad kompatibilní pouze už jen ROG profesionální dock, což je jen rozbočovač na další USB-A porty, display port a ethernetový kabel, kdybyste chtěli třeba pařit na klávesnici s myší na televizi. Ten ale ASUS na test bohužel nedodal, což je trochu škoda.
Teď ještě jen vážně na skok k foťákům, protože u herního telefonu to je bráno jako hodně okrajová záležitost. Oproti loňsku jsou naprosto stejné, tím pádem 64MP hlavní foťák doplněný 13MP šírem, 5MP makrem a pro selfíčka je určená 24MP kamerka. Samozřejmě, fotky vypadají dramaticky lépe než z nedávno recenzovaného Viva, to dá rozum a vypadají i trochu líp než u loňské ROG trojky. Pravděpodobně tak jde jen o lepší softwarové doladění, které ovšem zvlášť u mobilů hraje často zásadní roli. Samozřejmě to se bavím o hlavním foťáku.
Ten širokoúhlý opravdu za moc nestojí a dokonale to ilustruje třeba porovnání právě 2 fotek z hlavního a šíra. Naopak, kde můžu vyloženě pochválit oba foťáky, je jejich konzistence barev a celkové barevné pojetí do teplých tónů laděné směrem k iPhonům nebo Sony. Nenajdete tady žádné zbytečné přiostřování, snahu o bůhvíjaké HDRko a vlastně musím říct, že když se zadaří, dostanete z telefonu i celkem slušnou fotku večer. U videa je k dispozici až 8k30, ale jak říkám s oblibou, tohle je jen gimmick a úplně v pohodě si vystačíte i se 4k60.
Asi chápete, že tohle byla tak trochu jiná recenze, kde moc kritiky nezaznělo, ale ono je to prostě tím, že ROG 5tka má prakticky jediného konkurenta jen ve svých vlastních mnoha variantách. A ano, o Nubii Red Magic 6 vím, ale co naplat, když ta u nás nepůsobí. Ceny začínají na 21,5 tisících za konfiguraci 8/128, což je vlastně nástupce loňské Strixové varianty, která je teď mimochodem v doprodeji za necelých 19 tisíc.
Následuje za 23 990 Kč varianta 12/256 nebo o 2 tisíce dražší 16/256 a to je ta jediná varianta, která bude zhruba od konce března dostupná oficiálně u nás. Za mě ale bohužel dává ten nejmenší smysl pro koupi. Rozdíl mezi 12 nebo 16GB operační paměti totiž stejně úplně tak nepoznáte a radši bych si připlatil 2 tisíce za 512 úložiště než za další 4GB RAMky. Kdo z vás ovšem nemá omezený rozpočet, ten může sáhnout ještě po ROG Phone 5 Pro s konfigurací 16/512 za 31 tisíc nebo ROG Phone 5 Ultimate s 18 GB RAMky za krásných 35 tisíc.
Tohle bude ovšem jenom limitka dostupná pouze na oficiálním eshopu ASUS a jakmile se doprodá, máte smůlu. Kdybyste náhodou přemýšleli o vyšších variantách ROG pětky, tak jak Pročko i Ultimate mají ještě na rozdíl od klasických pětek na zádech další 2 senzorická tlačítka a displej, kde se zobrazí počet notifikací, čas, počasí atd.
Pro koho je tedy ROG Phone 5? Pokud vlastníte předchozí třetí variantu, upřímně řeknu, upgrade je zbytečnost. Ten posun není zas tak zásadní, abyste museli upgradovat jak telefon, tak i případné příslušenství, protože většina kompatibilní stejně není. Pokud ovšem máte starou jedničku, dvojku nebo vůbec herní telefon nemáte, musím ROG 5 doporučit všema deseti nejen hráčům, ale i klasickým smrtelníkům klidně i na normální používání.
Jasně, není tady foťák tak super jako v S21 Ultra nebo iPhonu 12, ze zbytku ale budete nadšení. Telefon, co vydrží extrémně dlouho nabitý s jedním z nejlepších displejů na trhu, bezkonkurenčním audiem a masakr výkonem je škoda nemít. A kdyby vám vadilo ono herní prostředí ROG, klidně můžete celý telefon přepnout do klasicky čistého Androidu 11 a jste v pohodě.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.