Také jste už v klubu nadšenců, kteří zvládnou denně zdolat 10 tisíc kroků? Mnoho lidí dnes o sobě prohlašuje, že zvládnout denně našlapat 10 tisíc kroků je absolutní minimum. Za doslova duchovního otce tohoto přesvědčení je považován japonský lékař Yoshiro Hatano. Podle něho je nezbytně nutné si dávat pořádnou procházku každý den. Hatano považuje za minimum nachodit denně 6 000 kroků. Cílem, k němuž byste měli směřovat, je podle něj každý den 10 000 kroků.
Jestli je toto skutečný recept na dlouhý a zdravý život, zůstává doposud ve světě odborníků záhadou.
Jedno je ale jisté, krokoměry zabudované v mobilu jsou čím dál tím oblíbenější. Navíc pokud si při procházce ještě můžete propojit svůj smartphone s chytrými hodinkami, a nespoléhat se tak jen na jedno zařízení, které s vámi drží krok.
Pojďme si tedy konečně říct, jak krokoměr v mobilu funguje.
Krokoměr ve smartphonu funguje pomocí senzorů. Každý mobil je vybaven řadou různých typů hardwaru a elektroniky. Ty zajišťují, například, že když se pohybujete po silnici, a přitom se díváte na smartphonu na Netflix, obrazovka vašeho telefonu se automaticky přetočí, a reaguje tak na váš pohyb (a zároveň i na pohyb vašeho telefonu). Těmto senzorům se říká pohybové senzory.
Jak už název napovídá, tyto senzory registrují to, jak se hýbete. Jakmile se začnete procházet, akcelerometr, hlavní pohybový senzor smartphonu, začíná počítat. Akcelerometr měří, jak vaše mobilní zařízení zrychluje v určitém směru. Pokud se zdá daný pohyb signifikantní, tak je krok započítán.
Ale jak smartphone ví, jak velké kroky děláte? Abyste to zjistili, musíte zadat do krokoměru konkrétní informace o sobě: Jakého jste pohlaví, jak jste vysocí, kolik vážíte? Na základě těchto údajů je váš mobilní krokoměr schopen odhadnout délku vašeho kroku.
Jelikož jsou to stále jen odhady, krokoměr ve vašem mobilu nemůže být nikdy stoprocentně přesný. Ačkoli váš telefon dělá to nejlepší proto, aby zaznamenal vaše kroky co nejpřesněji. Často mu v tom pomáhá další vnitřní senzor, díky kterému krokoměr jen tak neobalamutíte.
Jeden příklad za všechny: Sedíte na gauči a máváte telefonem ve vzduchu. Akcelerometr to vyhodnotí jako chůzi. V ten moment přichází do hry gyroskop, který pozná, zda používáte telefon horizontálně nebo vertikálně. A díky tomu se akcelerometr dozví, že ve skutečnosti nechodíte.
Toto je poněkud velmi zjednodušený příklad, ale funguje to i jiným způsobem. Data z akcelerometru mohou být také nahrazena. Pokud je ve vašem zařízení tzv. altimetr, tak ten naopak dokáže zaregistrovat, jak moc vysoko jste např. vystoupali během horské túry.
Na konec je třeba říct, že aby krokoměr na vašem fungoval, musí být splněny určité technické požadavky. Toto vysvětluje, jak to, že dva telefony ukazují odlišné výsledky, i když jste s nimi cestovali po stejné trase.
Onen „problém“ je pravděpodobně v hardwaru smartphonů. Velmi záleží na kvalitě pohybových senzorů. Špatný pohybový senzor není prostě tak přesný jako jiný obstojnější kvality.
Také samozřejmě záleží na tom, jak si nastavíte appku, kterou používáte. Zejména je opravdu důležité pro výpočet délky vašeho kroku, abyste udávaly přesně své osobní údaje (výška, pohlaví, váha). Kromě jiného, může se stát, že váš smartphone ani žádné pohybové senzory v sobě nemá. To bývá často příklad mobilů vyrobených před rokem 2016.
Ještě zbývá vybrat si vhodnou aplikaci krokoměru. To je možná téma na samostatný článek, v kterém by bylo možné zrecenzovat jednotlivé aplikace, které jsou ke stažení na Google Play a App Store. ☺
Ze začátku určitě stojí za to vyzkoušet zabudovaný krokoměr, který má v sobě váš telefon už od výrobce. Jeho pohybové senzory pracují v pozadí a tím pádem nežerou tolik baterie. Stačí si jen vždy, když se jdete projít, s sebou telefon vzít. Já osobně jsem moc spokojená se základní aplikací od LG: LG Health.
A jakou oblíbenou appku na počítání kroků máte vy?
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.