Hranice do 12 tisíc korun začíná být zlomová, kde se objevuje buď spoustu loňských vlajkových lodí za skvělé ceny, ale i letošní odlehčené modely za velmi dobré ceny. Do první kategorie spadá kupříkladu loňský Zenfone 8, který v sobě kombinuje onu vlajkovost a kompaktní rozměry, kterých je momentálně u mobilních telefonů jako šafránu. 120Hz AMOLED displej Zenfone 8 totiž se svými 5.9" spadnul pod psychologickou hranici 6" a o to silnější želízko je to dnes v ohni, když mu spadla konečně také cena. Za 11 990 Kč jste momentálně schopni sehnat konfiguraci 8GB/256GB a o nějakou tisícovku levněji se pak dá po trhu sehnat ještě 8GB/128GB. Jen si dejte pozor, že ušetřená tisícovka by se nemusela tak úplně vyplatit, protože paměťovou kartu do Zenfonu 8 opravdu nevložíte.
V rámci výbavy pak hraje prim ještě nejsilnější procesor loňského roku pro Androidy v podobě Snapdragonu 888 a za zmínku ještě rozhodně stojí u ASUSu poprvé také certifikace proti vodě a prachu IP68. U fotoaparátů se velmi solidně vyznamenal 64Mpx hlavní senzor s optickou stabilizací a obyčejná 8Mpx šíra u konkurence konečně vystřídal solidní 12Mpx s ostřením, který můžete využít také na makro. Samozřejmostí jsou stereo reproduktory a při kompaktních rozměrech a váze pouhých 169 g by tak snad jediným kompromisem mohla být baterka. 4000mAh není věru mnoho, ale pokud to nemáte k zástrčce daleko, rychlé nabíjení zvládne za 25 minut vrátit 60% kapacity zpět. Za 11 990 Kč je Zenfone 8 jednoznačně jedna z nejlepších voleb mezi kompaktními telefony.
Na skvělých 10 990 Kč momentálně klesla cena letošnímu modelu Motorola Edge 30, který si v mojí květnové recenzi vysloužil také nespočet superlativů. Shrnul jsem model jako telefon se super designem, dlouhou výdrží, slušným hlavním foťákem, skvělými reproduktory, dobrou čtečkou otisků prstů v displeji, a navíc vše v lehoučkém designu. Není divu, 155g je ještě o krapánek lehčí než předchozí Zenfone 8, navíc v těle s 6.5" AMOLED displejem se 144Hz obnovovací frekvencí a podporou HDR10+. Pochopitelně při tak muší váze s tímto rozměrem displeje se logicky muselo šetřit, jak na materiálu těla, které je kompletně plastové, ale i na baterce s výslednou kapacitou 4000mAh.
Na první pohled by se tak nabízela relativně malá výdrž, ale chyba lávky. Motorola skvěle zapracovala na optimalizaci využití, za což vděčí jen lehoučké nadstavbě snad jen navíc s tradičními gesty, ale také jednomu z nejúspornějších procesorů na trhu. Jestli tedy nepotřebujete hrát hry, bez problému vám bude stačit výkon Snapdragonu loňského 778G a i se 4000mAh baterkou vydržíte v pohodě celý den bez nutnosti dobíjet. Z pohledu foťáků je pak k dispozici velmi dobrý 50Mpx hlavní senzor v kombinaci s šírem o netradičním rozlišení 50 Mpx. Nezahanbí ani 32Mpx selfie kamerka nebo stereo repráčky a to celé za 10 990 Kč je rozhodně volba, která si svoje místo v dnešní TOP 5 zaslouží.
Stejně tak je na tom i jeden z nejkontroverznějších telefonů letošního roku Nothing Phone (1). Kontroverzní ve smyslu, že telefon buď milujete nebo nesnášíte. Někdo považují jeho hlavní odlišnost v podobě diod na zádech jako floutkovský gimmick zvedající zbytečně cenu a jiní na něj nedají dopustit. Jistý fakt je, že Nothing je nejmladším výrobcem, který si sice svoje místo na trhu hledá, produktů vypouští opravdu pomálu, ale když něco vypustí, rozhodně to má nápad. Právě teď testuji jejich nové pecky Nothing Ear (Stick) s inovativní krabičkou. Někdo možná zase řekne gimmick, ale originálnost se rozhodně Nothing musí nechat.
Zpět ale k telefonu, kde k designu často slyším ještě jednu poznámku – iPhone s Androidem a ano, hranatý design alá Apple se telefonu rozhodně nedá upřít. Na druhou stranu není divu, zakladatelem Nothingu je totiž Carl Pei, což je bývalý zakladatel OnePlus a ten se spojil nedávno s kupou amerických investorů jako CEO Redditu, Caisey Neistatem jako známým YouTuberem a dalšími, a tak je v telefonu rozhodně americký rukopis znát. Výsledkem je pak dost neotřelý design, vlastní fonty systému a velmi dobře naladěný poměr ceny a výkonu. Nothing Phone (1) tak zkrátka cílí na podobné uživatele jako Motorola Edge 30. Aby ne, má stejně úsporný procesor Snapdragon 778G, 6.5" displej se 120Hz obnovovací frekvencí, také dva stejné 50Mpx senzory hlavního foťáku, ale je těžší. Nothing si totiž za materiály zvolil kombinaci kovu a skla, kapacitu baterie zvýšil na 4500mAh a také přidal 15W bezdrátové nabíjení k tomu 33W drátovému. To vše spolu s cenou 11 890 Kč z něj dělá další z velmi atraktivních nabídek v dnešní TOP 5.
V letošním výběru do 12 tisíc korun mají až nebývalé zastoupení buď malé nebo lehké telefony a ani další z nich nevystupuje z řady. Čtvrtým ve výběru je totiž Xiaomi 12X. Nejmenší a nejodlehčenější z letošních dvanáctek. Xiaomi 12X ovšem oproti předchozím telefonům více sází na výkon, a tak adaptoval velmi úspěšný starší, ale zato vlajkový procesor Snapdragon 870, který i dnes má v kombinaci s brutálně rychlým UFS 3.1 úložištěm výkonu na rozdávání. Xiaomi kolibřík se tak nezadýchá ani za pár let a když už jsem u té budoucnosti, prakticky jediné negativum je pouze jeho 2letá podpora aktualizací.
Ve všem ostatním je totiž skvělý. Cena 11 990 Kč v Black Friday je super, 120Hz AMOLED v kompatních 6,2 palcích a tenoučkými rámečky s podporou Dolby Vision je skvělých, 50Mpx hlavní foťák s 13Mpx šírem a 5Mpx makrem a tady si opět není na co stěžovat a když k tomu přidáte stereo repráčky naladěné od HARMAN/KARDON, 4500mAh baterku s 67W nabíjením, vlastně zjistíte, že za 12 tisíc korun je Xiaomi 12X opravdu po čertech skvělá volba.
Konečně pátou volbou je za mě letošní HONOR 70 a vlastně jde o další telefon s kompromisním Snapdragonem 778G a tím pádem opět budu opakovat, co jste se dozvěděli již u Nothing Phone (1) či Motorola Edge 30. Úsporný procesor, ovšem tentokrát ještě s 4800mAh baterií oproti 4500mAh v Nothing Phone (1) nebo 4000mAh v Motorola Edge 30. Jestli byste tedy u obou konkurentů měli obavy s výdrží, tady si můžete být jistí, že se blížíte téměř ke dvěma dnům. Jistým standardem už je 120Hz AMOLED o velikosti 6.67" a snad jediná vada na kráse je už několik let staré prostředí Magic, které by přece jen už sneslo nějaký upgrade. Ve finále je to ovšem opět s 54Mpx hlavním foťákem v kombinaci s 50Mpx šírem, stereo reproduktory za cenu 11 990 Kč jedna z dalších velmi dobrých voleb podzimní TOP 5.
Jsme u konce nejlepších telefonů do 12 tisíc korun. Příště se spolu podíváme na kategorii 15 tisíc korun, takže schválně můžete dole v komentářích tipovat, co se do dalšího výběru dostane. Stejně tak ale klidně posílejte i vaše tipy do 12 tisíc korun, protože jednak se může během těch pár hodin mezi napsáním článku a vydáním něco změnit nebo jste třeba narazili u některého z prodejců na jinou, atraktivnější nabídku. Přece jen není v mých silách postihnout úplně celý trh, takže někde se možná něco dalšího objeví, ale od toho jsme jedna velká mobilní rodina, abychom si tady v komentářích hezky a slušně poradili navzájem. Mějte se krásně a čau u příští TOP 5.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.